Liselerde okul bahçelerinin Coğrafya eğitiminde kullanımı
Use of schoolyards in Geopraphy education in high schools
- Tez No: 695079
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ESER ÜNALDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Okullardaki eğitim ve öğretim faaliyetlerinin gerçekleştirildiği mekanlar, sınıf içi ortamlar ve sınıf dışı ortamlar olarak sınıflandırılır. Okulda gerçekleştirilen eğitsel sürecin genellikle büyük kısmı sınıf içi öğrenme alanında gerçekleşse de sürece sınıf dışı öğrenme ortamları da dahil edilmelidir. Sınıf dışı öğrenme ortamları eğitim ve öğretim sürecini destekleyecek biçimde düzenlenip verimli hale getirilmelidir. Sınıf dışı etkinlikler; sınıf içinde yapılan çalışmaları anlamlı hale getiren, soyut unsurlara somutluk kazandırabilme imkanı sağlayan, sınıf içinde yapılamayacak etkinlikleri içeren öğretim faaliyetleridir. Sınıf dışı öğrenme ortamlarının başında ise ulaşılabilirliği kolay olan okul bahçeleri gelmektedir. Okul bahçelerinin doğa insan etkileşimini ve bu etkileşim sonucunda meydana gelen olayları inceleyen coğrafya bilimi için disiplinler arası etkileşimi sağlayan bir ders laboratuvarı olabileceğine ilişkin birçok araştırma vardır. Bu bağlamda araştırmada, liselerde okul bahçelerinin coğrafya eğitimi faaliyetlerine hangi boyutta dahil edildiği tespit edilmeye çalışılmıştır. Tarama deseninde gerçekleştirilen çalışmaya Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde yer alan okullarda görev yapan coğrafya öğretmenleri katılım göstermiştir. Bu bağlamda 9'u devlet okullarında, 9'u özel okullarda görev yapan 18 coğrafya öğretmeni ile görüşme yapılmıştır. Okul bahçelerinin kullanılma durumunda görülebilecek farklılıklardan dolayı devlet okullarında görev yapan öğretmenlerin yanı sıra özel okullarda görev yapan öğretmenlerle de görüşülmüştür. Verilerin toplanması aşamasında yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formu nitel veri toplama yöntemlerinden biridir. Görüşme formu geliştirilerek katılımcılardan elde edilen verilerin çözümlenmesi aşamasında betimsel analiz tekniği kullanılmıştır. Araştırmada çeşitli bulgular elde edilmiştir. Katılımcılar okul bahçelerinin kullanımının coğrafya eğitimine yapabileceği katkılara ilişkin olarak çoğunlukla olumlu görüş bildirmişlerdir. Öğretmenler bu ortamların; öğrencilerde öğrenilenlerin kalıcılığını vi arttırdığını, yaparak yaşayarak öğrenmelere imkan sağladığını ve dersi eğlenceli hale getirdiğini belirtmişlerdir. Katılımcıların okul bahçelerinin kullanımını engelleyen sorunlara ilişkin ifadelerinde benzer görüşler tespit edilmiştir. Öğretmenler; bahçedeki alan yetersizliği, zaman yetersizliği, bütçe yetersizliği, idarecilerin ve velilerin olumsuz tutumu gibi etmenlerin kendilerini sınırladığını düşünmektedir. Öğretmenlerin okul bahçelerinin coğrafya eğitiminde işlevsel bir biçimde kullanılmasına yönelik önerilerine bakıldığında bu önerilerin çalışma kapsamında tespit edilen sorunlarla örtüştükleri görülebilir. Özellikle okul bahçelerinin öğrenme sürecini destekleyecek biçimde düzenlenmesi, gerekli araç gereç temininin sağlanması ve idare kaynaklı engellerin azaltılması dile getirilen başlıca önerilerdir. Araştırmada öğretmenlerin görüş ve önerilerinin yanında coğrafya dersi kazanımları da dikkate alınarak, okul bahçelerinin coğrafya eğitiminde kullanımına yardımcı olabilecek proje tasarımı gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The places where learning process occurs in schools can be non-classroom as well as intraclass. Non classroom atmospheres should also be integrated into the learning process even though a huge part of educational process in schools functions in classrooms. These non classroom areas should be regulated so as educational process to be reinforced and be more efficient. Non classroom activities are teaching activities that make intraclass ones more meaningful, give o the abstract elements concreteness, and include the activities unable to do in classroom. Schoolyard is the leading places when it comes ton on classroom education atmospheres. There are numerous researches that investigate that schoolyard can be a labarotary providing interdiciplinary interaction for the Geograpics studying the interactive relation between nature and human and the results of it. In this context, it was tried to determine to what extent schoolyards are included in geography education activities in high schools in this study. Geography teachers serving in the schools affiliated to The Ministry of National Education participated in this study carried out in scan pattern. In this context, 18 Geography teachers, 9 of them are from state schools and the rest is from private schols, have been interviewed. Due to the differences that can be seen in the use of schoolyards, teachers working in private schools as well as teachers working in public schools were interviewed. The technique of semi-structured interview, one of the qualitiveb data collection techniques, is used in collection of data. Semistructured interview form is one of the qualitative data collection methods. The descriptive analysis technique was used in the analysis of the data obtained from the participants by developing the interview form.A variety of findings have been obtained through this study. The participants mostly expressed positive opinions about the possible contributions of the use of schoolyards to Geography education. The teachers expressed that these areas increase the persistency of what is learnt, provide learning by experience, and make the viii learning process more entertaining. Some close thoughts can be seen among the expressions of the teachers with regard to the difficulties preventing the use of schoolyards. The teachers complained about some circumstances such as the incapacity of space in the schoolyards, insufficiency of time and budget and the negative treatments of the school management and the parents. It can be seen that the teachers' suggestions for functional use of schoolyards in Geography education coincide with the issues determined throughout the study. Especially the regulation of the schoolyards to support learning process, provision of the required equipment and reducing the drawbacks stemming from school management are the leading suggestions. Considering the teachers' views and suggestions and also the learning outcomes of Geography lesson, a project is designed to support the use of schoolyards in Geograph education.