Türkiye'nin güneş enerjisi ile ilgili araştırmalara katkısı: 2000-2019 dönemi için bibliyometrik analiz
Contribution of Turkey in solar energy-related research:A bibliometrics analysis during 2000-2019
  1. Tez No: 695088
  2. Yazar: MAHMUT KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ORBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji ve Uygulamaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin Güneş enerjisi ile ilgili 2000-2019 yılları arasında yapılan araştırmalara olan katkısını genel bir bakış açısıyla araştırmaktır. Bu amaca yönelik olarak, söz konusu döneme ait Web of Science içerisinde bulunan Science Citation Index Expanded veri tabanından alınan veriler kullanılarak kapsamlı bir Bibliyometrik araştırma yapılmıştır. Analizler sonucunda; yayın yapılan dergiler, yayın tipi, yayın yılı, yayın dili, bilimsel çıktıların karakteristik özellikleri (dergi etki faktörü, dergi çeyreklik dilimleri, atıf alıp almamama durumları), kurumlara ve kişilere göre yayın dağılımları, konu kategorileri, ortak yayın yapılan ülkeler, … gibi eğilimler belirlenmiştir. Ayrıca yayınların yaygın etkilerinin önemli bir ölçüsü olarak kabul edilen h-index ve yayın başına ortalama atıf sayısı gibi bazı Bibliyometrik araçlar kullanılarak diğer ülkelerle karşılaştırmalar yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar incelendiğinde, Türkiye'de bu alanda son yirmi yıl içerinde uluslararası iş birliğinde ve yayın sayısında üstel bir atma söz konusudur. Ancak, bu artış sadece Türkiye ile sınırlı değildir, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde benzer eğilimler söz konusudur. Ulusal ve Uluslararası iş birliği ve araştırmaların fonlarca desteklenme yüzdeleri incelendiğinde, alanda lider konumdaki Çin, Amerika, Almanya, Güney Kore ve Japonya'da bu oranların oldukça yüksek olduğu, bu bağlamda, Türkiye'de ise sadece TÜBİTAK araştırmaları fonlayan yerel kurum olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate an overview of the contribution of Turkey in solar energy-related research using comprehensive bibliometric analysis measures based on data extracted from the Science Citation Index Expanded in the Web of Science database from 2000 to 2019. The trends were analyzed with the retrieved results in the publication type, year, language, the characters of scientific output (journal impact factors, journal quartiles, citations), publication distribution by institutions, authors, subject categories and journals, and co-publishing countries. The results show that the number of the research in this field increased exponentially over the last two decades and international co-operation in Turkey and the characters of scientific outputs were discussed in detail using some bibliometric indicators such as h-index and the average citation per paper in terms of the widespread impact of the publications. On the other hand, this increase is not only limited to Turkey, but also is there a similar trend in other developed and developing countries. National and international cooperation in countries with China, USA, Germany, South Korea and Japan, which are the leading countries, is very high when compared to Turkey, and similarly, when the funding levels of research are examined, it is seen that this funding is limited by TUBITAK in Turkey.