The impact of COVID-19 on performance of Turkish companies in tourism sector using ratio analysis
COVID-19'un turizm sektöründe hizmet veren şirketlerin performanslarına olan etkilerinin rasyo analizi ile incelenmesi
- Tez No: 695089
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİN VARDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, COVID-19 Pandemisinin otel ve restaurant sektöründe hizmet veren şirketlerin finansal rasyolarını nasıl etkilediği incelenmiştir. Otel ve restaurant sektöründe bulunan on bir şirketin finansal raporları, rasyo analizi ile incelenerek, pandemi öncesi şirket performanslarını yansıtan 2019 yılının sektör ortalamaları ile karşılaştırılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda şirketlerin incelenen rasyolarının tamamının COVID-19 pandemisinin sonuçlarından genel olarak negatif şekilde etkilendiği, ancak karlılık ve devir oranlarının en fazla etkilenen rasyolar olduğu ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses how COVID-19 affects the financial ratios of companies operating in the hotel and restaurant sector of Turkey. Financial reports of eleven companies operating in hotel and restaurant sector are investigated by using ratio analysis. Moreover, these ratios are compared with industry averages of 2019, which reflects pre-pandemic performance of companies. The results show that all ratios of companies are found to be affected negatively by COVID-19 pandemic in general. However, profitability and turnover ratios of these companies are affected more than other ratios for hotel and restaurant sector.