Kırmızı ette duyusal pazarlama ve tüketici satın alma davranışı analizi Antalya ili örneği
Sensory marketing in red meat and analysis of consumer purhasing behaviour Antalya province case
- Tez No: 695096
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN GÖKSEL AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Duyusal pazarlamanın gelişim sürecinde tüketici istek ve ihtiyaçlarının etkilendiği duyuların tespit edilmesi çok önemli hale gelmiştir. Tüketiciler satın alımlarını gerçekleştirirlerken; kültürel, sosyal, demografik, psikolojik ve durumsal faktörlerden etkilenmektedir. Durumsal faktörler arasında bulunan ve psikolojik faktörler ile de ilişkili olan duyusal pazarlama unsurları (görme, tatma, duyma, koklama ve dokunma) tüketicilerin ürün satın alımında etkilidir. Çünkü söz konusu duyusal unsurların farklı ürünler düzeyinde tespiti, tüketicilerle en iyi şekilde empati yapılması ve tüketicilerin isteklerinin karşılanmasına olanak sağlamaktadır. Bu çalışmanın temel, amacı kırmızı et satın alımı sırasında tüketicilerin duyusal pazarlamadan etkilenme düzeylerini belirlemek ve tüketicilerin satın alma davranışlarının nasıl şekillendiğini incelemektir. Bu amaca yönelik olarak araştırma kapsamında Antalya merkez ilçelerinde yaşayan 384 tüketici ile yüz yüze ve online anket yöntemi ile orijinal veriler elde edilmiştir. Anket çalışması ile elde edilen veriler ki kare ve lojistik regresyon yöntemi ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde IBM SPSS ve E-Views 7 istatistik programları kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre tüketicilerin; cinsiyet, aile geliri, satın alım noktası, fiyat algısı ve memnuniyet düzeylerinin kırmızı et satın alımında duyusal pazarlamanın etkilendiği belirlenmiştir. Duyusal etkinin güçlülüğü ve pek çok unsurdan etkilenmesi, kırmızı et pazarlamasında geleneksel yaklaşım ve araçlardan, tüketici odaklı anlayış ve araçlarına odaklanılmasının önem kazandığı ortaya çıkmıştır. Çalışma sonuçlarına göre beslenmede yaşamsal öneme sahip olan kırmızı etin etkin şekilde pazarlanması ve tüketici tatmininin maksimizasyonu için duyusal pazarlama unsurlarını pozitif yönde harekete geçirecek özel yaklaşımlar geliştirilmesinin önemli olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Learning the desires and intended sensations will become very important for the development process of sensory marketing. While consumers are purchasing; It is influenced by annual, social, demographic, incremental and situational. Sensory marketing elements (sight, taste, smell and content) that are in the situational and related to the present are used in the purchase of the product. For this purpose, to provide the opportunity to benefit from the election in various matters consisting of financial matters. The main purpose of this product mentions that you are aware of the information obtained from the information obtained from the information that he buys red meat, from the information about the marketing. For this purpose, it was originally obtained by faceto-face and online survey method with 384 people living in the central districts of Antalya. It was analyzed by chi-square and logistic regression method obtained by questionnaire study. IBM SPSS and E-Views 7 statistical program were used in the analysis of the data. According to the research industry; purchase, family income, purchase price, price perception, and taste to the extent that sensory marketing is affected in red meat purchases. The strength of the sensory effect and the fact that it is affected by many things, the importance of all the tools in red meat marketing, negative influence and focus of activities can be mentioned. It shows how to design production related to production characteristics, with the outlines that will control raft marketing for a detailed review of training on designing meat with vital production features.