Enhancing user experience on smart mobile assistants' multimedia notifications in Apple Siri & Google Assistant
Apple Siri ve Google Assistant çoklu medya bildirimlerinde akılı mobil assistan deneyiminin geliştirilmesi
  1. Tez No: 695095
  2. Yazar: HAKAN ÖZLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ARDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Psikoloji, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Psychology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasarım Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Konuşan bir makine ile etkileşim yıllar önce bir bilim kurgu öğesiydi. Ancak bu günlerde günlük hayatımızın bir parçası olmaktadır. Ses kontrollü cihazlar onlarca yıldır şirketler ve laboratuvarlar tarafından çalışılmaktaydı; lakin Apple Siri'nin 2011'de piyasaya sürülmesi ve takip eden yıllarda Google Now'un rakip olarak gelmesi ile birlikte yeni bir çağ başlamış oldu. Mobil cihazlarda çalışan bu yazılımlar mobil sanal asistan (MSA) olarak bu araştırmada tanımlanmaktadır. Görsel ve işitsel bildirimler gibi çoklu medya bildirimleri arasında benzerlikler ve farklılıklar, Google Assistant'ın ve Apple Siri'nin kullanıcı ile girdiği etkileşim ve kişiselleştirilmeleri bu araştırmanın odak noktasını oluşturmaktadır. Ek olarak MSA tarafından sağlanan çoklu medya bildirimlerinin etkileşime etkisi, kullanıcının MSAnın sağladığı çoklu medya bildirimlerine karşı algısı ve tepkisi, kullanıcının kişiselleştirme eğilimi ve bunun insan ve MSA etkileşimine etkileri bu araştırmada incelenmektedir. Kişiselleştirme açısından bakıldığında Bu araştırma MSAların kişiselleştirlip kişiselleştirimediklerine eğer ki böyle bir durum oluşuyorsa bu örgüyü de öyküsel bir anlatımla sorgulamaktadır. Ayrıca kullanıcı deneyimini geliştirmede geleceğin getireceği olası fırsatlar da kullanıcı araştırmaları ve teknolojik fırsatlar göz önüne alınarak değerlendirilmiştir. Veriler çevrimiçi mülakatlar ile içerik analizilerden toplanmıştır. Bu araştırmanın sonucu göstermiştir ki, Google Assistant görev odaklı özellikleri ile öne çıkmış, bazı nükteli tavırları ise katılımcılar tarafından belirtilmiştir. Ayrıca görsel bildirimler görsel teyit sağlaması açısından kullanıcıların bazıları tarafından gerekli görülmüştür. Ek olarak Hem Google Assistant'ın hem de Apple Siri'nin kullanıcılar tarafından farklı özelliklerinden dolayı kişiselleştirildikleri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Interaction with a machine that has a voice was science fiction decades ago, however, it has become a part of our everyday life these days. Voice-controlled devices have been worked decades. Nevertheless, the new era was started by the launch of Apple Siri in 2011, and it is followed by Google now in the following years. The software that runs on handheld devices is described as Smart Mobile Assistant in this study. The differences and similarities among multimedia notifications, such as visual, and auditory interaction with the users and personification of Google Assistant and Siri, are the main focus of this study. Besides, human-to-smart mobile assistant (SMA) interaction regarding provided multimedia notification by the SMA, perception and reaction of the user to the multimedia notifications of the SMA, personification tendencies of the user and its effects on the human-to-SMA interaction are evaluated in this study. Regarding personification, this study examines whether they are personified or not and what kind of narrative interweave. Moreover, future possibilities for enhancing user experience are discussed based on user research and technological opportunities. Data was collected from online interviews with content analysis. The result of this study shows that Google Assistant becomes prominent with its taskoriented features, and some sarcastic approach was indicated by the interviewed Google Assistant participants. In addition, visual notifications were found essential by some of the interviewed participants for providing visual confirmation. Additionally, it is observed that both Google Assistant and Apple Siri are personified by the users in different aspects.