1998, 2010-2011, 2013 ve 2018 yıllarında güncellenen ortaöğretim programlarının geometri içeriği bağlamında karşılaştırılması
Comparison of high school instruction programs updated in 1998, 2010-2011, 2013 and 2018 in the context of geometry content
- Tez No: 695118
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada 1998, 2010-2011, 2013 ve 2018 yıllarında güncellenmiş olan ortaöğretim programları geometri içerikleri bağlamında incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Bu amaç doğrultusunda çalışmada doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Doküman olarak 1998 yılında güncellenen lise geometri ve analitik geometri dersi öğretim programları, 2010-2011 yıllarında güncellenen ortaöğretim geometri ve analitik geometri dersi öğretim programları, 2013 ve 2018 yılında güncellenen ortaöğretim matematik dersi öğretim programları incelenmiştir. Verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Programların içerikleri alt öğrenme alanı, konu ve kazanım bazında incelenmiş ve elde edilen bulgular tablolar halinde sunularak karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre incelenen öğretim programlarında dikkat çekici farklılıklar olduğu görülmüştür. 1998 ve 2010-2011 yıllarında güncellenen ortaöğretim programlarında ayrı birer ders olarak ele alınan matematik ve geometri içerikleri, 2013 ve 2018 yıllarında güncellenen ortaöğretim programlarında ise geometri içeriği, matematik dersi içerisinde bir alt öğrenme alanı olacak şekilde verilmiştir. Ayrıca 1998 yılından 2018 yılına kadar geçen süreç göz önüne alındığında öğretim programının süreç içerisinde gerek konu ve kazanım bakımından gerekse içeriğin ele alındığı yaklaşım bakımından sadeleşme ve içeriğin günlük hayatla ilişkilendirilebilecek konuları içerecek şekilde ciddi bir değişim geçirdiği görülmüştür. Günümüzde bilgi akışının hızı ve bilginin çok çabuk tüketildiği göz önüne alınırsa bu durum öğretim programlarının daha sık aralıklarla gözden geçirilmesi ihtiyacını doğurmaktadır. Bu durumda geçmiş deneyimleri göz önünde bulundurmanın faydalı olacağı fikri ile yakın bir zaman aralığında, ikiden fazla öğretim programını içerik bakımından karşılaştıran bu araştırmanın da faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, updated high school instructional programs in context of geometry content between the years of 1998, 2010, 2013 and 2018 has been analysed and compared. In accordance with this purpose, document analysis pattern is used. High school geometry instructional program and analytical geometry instructional program updated in 1998, high school geometry instructional program and analytical geometry instructional program updated in 2010 and high school mathematics instructional program updated in 2013 and 2018 were examined as documents. Content analysis method is used in data analysis. Program contents are examined on the basis of sub-learning domain, subject and learning outcomes and the obtained results are presented in a tabularized way and analysed comperatively. According to findings, remarkable distinctnesses were obtained in inspected instructional programs. Mathematics and geometry contents were approached as two different course in 1998 and 2010 updated programs, while geometry was given as a sub-learning domain in 2013 and 2018 updated programs. Upon the whole period from the year of 1998 to 2018, it has been observed that instructional program had a massive metamorphosis in subject and learning outcomes as well as the way content approached in a simplified way and its correlation to daily life. By taking the fast flow of information and its rapid consumption into consideration, this case brings the need of frequent check ups for the program. As previous experiences could be beneficial, it is thought that this study could be highly effective since it compares more than two instructional programs in point of content that are used in the recent time period.