Hekimin malpraktisten doğan cezai sorumluluğunun belirlenmesi ve ispata ilişkin sorunlar
Determination of the physician's criminal liability for malpractice and problems regarding proof
  1. Tez No: 695123
  2. Yazar: İSMAİL ESAD UMUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SAVAŞ ÖZDAĞ, PROF. DR. İBRAHİM EROL KOZAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Tıp uygulamaları ve hekimlik mesleği, tarih boyunca insanların yaşamında çok önemli bir yere sahip olmuştur. Diğer taraftan tıbbi müdahale niteliği gereği bireyin yaşam hakkı, vücut bütünlüğü, sağlığı gibi Anayasayla güvence altına alınan haklarla doğrudan ilişkilidir. Bu yönüyle tıp ve hukuk geçmişten bugüne birbirleriyle bağlantılı halde olmuştur. Zaman içinde teknolojik ve toplumsal gelişim gibi sebepler nedeniyle hekim hasta ilişkisi de değişime uğrayarak hukuksal açıdan değerlendirilmesi ihtiyacı ortaya çıkmış, taraflara çeşitli hak ve yükümlülükler tanımlanmıştır. Tıp uygulamalarının icrasının insan üzerinde gerçekleştirilmesi nedeniyle tıp uygulamasının kötüye kullanılması, hatalı uygulama yapılması gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Bu durumlarda tıbbi müdahaleden kaynaklı olarak hekimin sorumluluğuna gidilebilmektedir. Hekimlerin tıbbi uygulamaları ceza hukuku açısından önem taşımaktadır. Tıbbi müdahalelerden kaynaklı hekim sorumluluğu davaları, yargılama aşamasında kendine has özellikler taşımaktadır. Hatalı tıbbi müdahalenin belirlenmesi genelde teknik bir konu olup çözümü uzmanlığı, özel veya teknik bilgiyi gerektirmektedir. Bu sebeple hekimlerin cezai sorumluluğu kapsamında, yargılama aşamasındaki usûli faaliyetler ile maddi gerçeğe ulaşma noktasında ispat hususu ve ispata ilişkin sorunların da incelenmesi gerekmektedir. Çalışmamızda ilk olarak tıbbi müdahale kavramı ile hekim ile hasta arasında ki ilişkinin hukuki niteliği hakkında genel açıklamalar yapılmıştır. Daha sonra cezai sorumluluğunun belirlenmesi ve ispat hususunun daha iyi anlaşılabilmesi için hukuka uygun tıbbi müdahale ve hekimin cezai sorumluluğu konularının temelleri ortaya konulmuştur. Hekimin cezai sorumluluğunun belirlenmesi, delil ve ispat hususu gibi usûl hukukuna ilişkin konular ele alınarak uygulamadaki sorunların incelenmesi ve bunlara yönelik çözüm önerisi sunmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Medical practices and the profession of medicine have had a very important place in people's lives throughout history. On the other hand, due to its nature, medical intervention is directly related to the rights guaranteed by the Constitution, such as the individual's right to life, bodily integrity and health. In this respect, medicine and law have been interconnected from past to present. Over time, due to reasons such as technological and social development, the doctor-patient relationship has also changed and the need to be evaluated in legal terms has emerged, and various rights and obligations have been defined to the parties. Due to the fact that the execution of medical practices is carried out on humans, there may be situations such as misuse of medical practice and malpractice. In these cases, the physician may be held responsible for medical intervention. Medical practices of physicians are important in terms of criminal law. Physician liability lawsuits arising from medical interventions show unique characteristics during the trial phase. Identifying faulty medical intervention is often a technical issue and its solution requires expertise, special or technical knowledge. For this reason, within the scope of the criminal liability of physicians, it is necessary to examine the procedural procedures and stages in the trial phase, the issue of proof and the problems of proof at the point of reaching the material truth. For this reason, within the scope of the criminal liability of physicians, it is necessary to examine the procedural activities at the trial stage and the issue of proof and the problems related to proof in the way of reaching the material truth. In our study, firstly, general explanations were made about the concept of medical intervention and the legal nature of the relationship between the physician and the patient. Then, in order to better understand the determination and proof of the criminal responsibility of the physician, the foundations of the legal medical intervention and the criminal responsibility of the physician are revealed. Issues related to procedural law such as the determination of the criminal responsibility of the physician, evidence and proof issues were discussed, it was aimed to examine the problems seen in practice and to develop solutions for these problems.