The mediating role of cognitive fusion and acceptance on the relationship between obsessive-compulsive symptoms, shame, guilt, and self-disgust
Bilişsel birleşme ve kabulün obsesif kompulsif semptomlar, utanç, suçluluk, ve öz-tiksinme arasındaki ilişkideki aracı etkileri
  1. Tez No: 695146
  2. Yazar: ASLIHAN KAYMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN MERAL ÖGÜTCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın temel amacı düşünce-eylem kaynaşması ve yaşantısal kaçınmanın utanç ve obsesif-kompulsif semptomlar; öz-tiksinme ve obsesif-kompulsif semptomlar; suçluluk ve obsesif-kompulsif semptomlar arasındaki ilişkiye olan aracı rollerinin incelenmesidir. Örneklem 18 yaş ve üzeri 316 yetişkinden oluşmaktadır. Bu çalışmanın amaçlarını ölçmek için Vancouver Obsesif-Kompulsif Envanteri, Kabul ve Eylem Formu-II, Düşünce-Eylem Kaynaşması Ölçeği, Öz-Tiksinme Ölçeği-Revize Formu, Suçluluk Utanç Ölçeği kullanılmıştır. Sonuçlar, düşünce-eylem kaynaşmasının utanç ve obsesif-kompulsif semptomlar; öz-tiksinme ve obsesif-kompulsif semptomlar; suçluluk ve obsesif kompulsif semptomlar arasındaki ilişkiye önemli ölçüde aracılık ettiğini göstermiştir. Bulgular, ayrıca deneyimsel kaçınmanın utanç ve obsesif kompulsif semptomlar; öz-tiksinme ve obsesif-kompulsif semptomlar üzerindeki ilişkiye anlamlı şekilde aracılık ettiğini, ancak suçluluk ve obsesif-kompulsif semptomlar üzerinde anlamlı bir aracılık etkisi olmadığını göstermiştir. Utanç ve kendinden iğrenme, benlik hakkındaki inançlarla ilişkilendirilirken, suçluluk belirli bir davranış hakkındaki inançlarla ilişkilidir. Bu nedenle, bireyler suçluluk durumunda kaçınma ve bastırma yerine geçmişte işlenen davranışları düzeltmek için genellikle onarıcı eylemleri tercih ederler. Ancak bireyler, somut bir eylem yapılmadığı için utanç ve öz-tiksinme durumlarında deneyimsel kaçınma sergilerler. Somut eylemin varlığının, deneyimsel kaçınmanın utanç, öz-tiksinme, suçluluk ve obsesif-kompulsif belirtiler arasındaki ilişkiye önemli ölçüde aracılık edip etmeyeceğini belirlediği düşünülmüştür. Bununla birlikte utanç, öz-tiksinme ve suçluluk duygusuyla kaynaşmanın, obsesif kompulsif semptomlara yol açacağı düşünülmüştür. Bu süreçte obsesif-kompulsif semptomların gelişmesinde abartılmış sorumluluk, katastrofik yanlış yorumlama ve sorumsuzca hareket etme korkusu kavramlarının rolü olduğu düşünülmüştür. Mevcut çalışmanın sonuçları, sınırlamaları, güçlü yönleri ve etkileri tartışılmış ve gelecekteki tartışmalar için öneriler bu çalışmada sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the mediator roles of thought-action fusion and experiential avoidance on the relationship between shame and obsessive-compulsive symptoms; self-disgust and obsessive-compulsive symptoms; guilt and obsessive-compulsive symptoms. The sample consists of 316 adults with the ages of 18 years old and above. Vancouver Obsessive-Compulsive Inventory, Acceptance and Action Questionnaire-II, Thought- Action Fusion Scale, Self-Disgust Scale, Shame and Guilt Scale were used to measure the hypotheses of this study. The results indicated that thought-action fusion significantly mediates the relationship between shame, self-disgust, guilt and obsessive-compulsive symptom. Findings also showed that experiential avoidance significantly mediates the relationship between shame, self-disgust, and obsessive-compulsive symptoms. However, experiential avoidance did not significantly mediate the relationship between guilt and obsessive-compulsive symptoms. The occurrence of shame and self-disgust is associated with the beliefs about the self, whereas guilt is associated with the beliefs about particular behaviors. Therefore, individuals prefer reparative actions to rectify committed behavior in the past instead of avoidance and suppression in case of guilt. However, individuals exhibit experiential avoidance in shame and self-disgust since no concrete action is committed. Also, getting fused with shame, self-disgust, and guilt leads to obsessive-compulsive symptoms. It was thought that the concepts of inflated responsibility, catastrophic misinterpretation, and fear of acting irresponsibly have a role in the development of obsessive-compulsive symptoms in this process. The results, limitations, strengths, and implications of the current study are discussed, and suggestions for future discussion are presented in this study.