Kodlama ve robotik eğitimi alanında Türkiye'de yapılan lisansüstü tezlerin incelenmesi
Research of graduate theses in Turkey on coding and robotics education
  1. Tez No: 695145
  2. Yazar: MELİS ŞANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER ALPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu araştırmanın amacı, kodlama ve robotik eğitimi alanında Türkiye'de yapılan lisansüstü çalışmaların genel eğilimlerinin ortaya konması ve yapılan değerlendirmeler ile alanda yapılacak yeni araştırmalara ve uygulamalara yön verilmesidir. Bu amaç doğrultusunda,“Kodlama”,“Robotik”,“Programlama”,“Robotik Kodlama”,“Kodlama Eğitimi”,“Robotik Eğitimi”ve“Programlama Eğitimi”anahtar kelimeleri ile Ulusal Tez Merkezi Veri Tabanına kayıtlı erişime açık 194 teze ulaşılmış ve bu tezler araştırmacı tarafından geliştirilen“Tez İnceleme Formu”ile incelenmiştir. Araştırmada içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. İncelenen çalışmalarda kodlama ve robotik eğitimine yönelik araştırmaların tanımlayıcı, yöntemsel ve bulgusal özellikleri ele alınmıştır. İçerik analizi kapsamında erişilen veriler, bütüncül olarak yorumlanabilmeleri açısından betimsel istatistiki yöntemlerle (yüzde ve frekans) analiz edilmiştir. Elde edilen bulgularda, kodlama ve robotik eğitimi ile ilgili bilimsel araştırmaların ağırlıklı olarak yüksek lisans düzeyinde yapıldığı, çalışmaların sayısında 2012 yılından sonra bir artış yaşandığı, en fazla çalışmanın ise 2019 yılında yapıldığı, kodlama ve robotik eğitimi bağlamında yayınlanan en fazla tezin Gazi Üniversitesin'e ait olduğu, ağırlıklı olarak Eğitim Bilimleri Enstitüsü ve Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi (BÖTE) Anabilim Dalı'nda yapıldığı ve çalışmaların büyük bir kısmının programlama/programlama eğitimi anahtar kelimesi üzerinde yoğunlaştığı görülmüştür. Yöntemsel özellikleri bağlamında kodlama ve robotik eğitimi ile ilgili araştırmaların ağırlıklı olarak nicel araştırma yöntemi ile yürütüldüğü, genellikle deneysel ve karma desenler ile çalışıldığı, deneysel çalışmaların uygulama sürelerinin 5-8 hafta arasında yoğunlaştığı, örneklem düzeyi olarak en çok ortaokul öğrencileri, örneklem büyüklüğü olarak da 50-100 katılımcı aralığının ağırlıklı olarak tercih edildiği ve çalışmaların en fazla devlet okullarında yürütüldüğü sonuçlarına ulaşılmıştır. Çalışmalarda veri toplama aracı olarak çoğunlukla anket ve ölçek kullanılmıştır. Verilerin analizinde ise en çok nicel veri analiz yöntemlerine başvurulmuştur. İncelenen araştırmalarda en çok akademik başarı düzeyi bağımlı değişken olarak ele alınmıştır. Araştırma kapsamında en fazla kullanılan teknolojinin ise Scratch platformu olduğu görülmüştür. İncelenen çalışmaların bulgusal özelliklerine bakıldığında ise kodlama ve robotik eğitiminin, öğrenenlerin akademik başarı düzeylerinin, motivasyonlarının ve işbirlikli çalışma becerilerinin gelişmesinde olumlu yönde etkisinin olduğu görülmüştür. Öneriler bölümlerinin yoğunlaştığı konulara bakıldığında ise en çok örneklem sayısı/düzeyi ve etkinlik/materyal/proje geliştirme sürecine yönelik önerilerin sunulduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the general tendency of post-graduate studies in the field of coding and robotics education in Turkey and to guide new researches and applications in the field with the evaluations made. In line with this purpose, 194 theses registered in the National Thesis Center Database have been accessed with the keywords“Coding”,“Robotics”,“Programming”,“Robotic Coding”,“Coding Education”,“Robotics Education”and“Programming Education”. These theses were examined with the“Thesis Review Form”developed by the researcher. In this research, the content analysis method is used. In the studies examined, the descriptive, methodological, and heuristic features of research on coding and robotics education were discussed. The data accessed within the context of content analysis were analyzed with descriptive statistical methods (percentage and frequency) in order to be interpreted holistically. According to the findings, scientific researches on coding and robotics education were mainly conducted at the master, the number of studies increased after 2012, the highest number of studies were conducted in 2019, and the most theses published in the context of coding and robotics education belonged to Gazi University, it has been observed that it is mainly done in the Institute of Educational Sciences and the Department of Computer and Instructional Technology (CEIT) and most of the studies focus on the keyword programming/programming education. In the context of its methodological features, researches related to coding and robotics education are mainly carried out with quantitative research methods, generally, experimental and mixed designs are studied, the application period of experimental studies is concentrated between 5-8 weeks, the sample level is mostly secondary school students, and the sample size is 50 to 100 and it was concluded that the participants were predominantly preferred and the studies were carried out mostly in public schools. In the studies, surveys and scales were mostly used as data collection tools. In the analysis of the data, quantitative data analysis methods were mostly used. In the studies examined, the level of academic achievement was mostly considered as the dependent variable. It has been seen that the most used technology within the context of the research is the Scratch platform. Considering the heuristic characteristics of the studies examined, it was seen that coding and robotics education had a positive effect on the development of learners' academic achievement levels, motivation, and collaborative working skills. Considering the subjects that the recommendations sections focus on, it has been revealed that the most suggestions for the number/level of samples and the activity /material/ project development process are presented.