Çok faktörlü liderlik algısı ve değişim yönetimi ilişkisi: Emniyet Genel Müdürlüğünde bir araştırma
The relationship between multifactor leadership perception and change manamegement: A research in the General Directorate of security
  1. Tez No: 695147
  2. Yazar: ESRA UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Emniyet teşkilatları, mensupları olan polislerin kabiliyetini ve potansiyelini her devirde geliştirmek için yenilikler uygulayan toplumun en önemli birimlerinden bir tanesi olarak görülmektedir. Değişimin yıllar içerisinde rastlantısal olmaktansa planlı olması gerektiği bilinci pek çok sistem için kabul görmüştür. Yeni sistem ve yaklaşımların kurumsal düzeyde ele alınması ihtiyacı günümüz örgütleri için önemli amaçlardan biri olarak görülmektedir. Bu hususta, liderliğin öneminin gün geçtikte daha iyi anlaşıldığının altını çizmek gerekmektedir. Bu çalışmada, değişim ve liderlik konuları kapsamında literatürdeki çalışmalar incelenip aralarındaki ilişkisel konuları irdelemek, değişimin başarılı bir şekilde uygulanması için en başta gelen gerekliliklerden olan çok faktörlü liderlik literatürünü incelemek ve bir kamu kurumu olan polis teşkilatının çok faktörlü liderlik sergilenmesine istinaden değişim yönetimi ile ilişkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırmanın sonucuna göre Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bağlı çalışanların değişimin gerekli olup olmadığı konusunda kararsız oldukları görülmektedir. Özellikle belli yönetmelikler ile bir kapsam altına alınan kamu idarelerinde değişimler, kişiye odaklı kalmakta veya yüzeysel olabilmektedir. Bu durum değişim ihtiyacının tespiti için daha nitelikli çalışmalar yapılması gereğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Police departments are seen as one of the most important units of society, implementing innovations to improve the capability and potential of the policemen who are members at every turn.The awareness that change should be planned rather than random over the years has been accepted for many systems. The need to address new systems and approaches at the institutional level is seen as one of the important objectives for today's organizations. In this regard, it is necessary to underline that the importance of leadership is better understood by the passing of the day. In this study, it is aimed to examine the studies in the literature within the scope of change and leadership issues, examine the relational issues between them, examine the transformative leadership literature, which is one of the most important requirements for the successful implementation of change, and examine the relationship of the police department, a public institution, with change management in reference to the demonstrating of transformative leadership. According to the results of the research, it appears that the employees of the General Directorate of Police are undecided about whether change is necessary.Especially in government agencies where certain regulations are covered, changes remain personally oriented or superficial. This situation reveals the need for more qualified studies to determine the need for change.