Orhun Yazıtları ile Maitrisimit temelinde Köktürkçe ile Uygur Türkçesinin söz varlığı açısından karşılaştırılması
The comparison of Kokturk and Uygur Turkish in terms of vocabulary on the basis of Orkhon Inscriptions and Maitrismits
- Tez No: 695168
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN SAĞOL YÜKSEKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 666
Özet
Çalışmamız; giriş, karşılaştırmalı dizin tablosu, kelimelerin tematik sınıflandırılması, kökteş sözcükler dizini bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Köktürk ve Uygur devletlerinin tarihi hakkında bilgi verildikten sonra Orhun Yazıtları ile Maitrisimit hakkındaki genel özelliklere değinilmiştir. Karşılaştırmalı dizin tablosu bölümünde, Orhun Yazıtları ile Maitrisimit'te geçen kelimeler dizin sırasına uygun olarak karşılıklı yer almaktadır. Kelimelerin tematik sınıflandırılması bölümünde; Maitrısimit'e ait kelimeler kavram alanlarına ve sözcük türlerine göre gruplandırılmıştır. Kökteş sözcükler dizini bölümünde ise aynı kökten türeyen kelimeler alfabetik sırasına uygun olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of introduction, comparative index table, thematic classification of the words and index of cognate. In the introduction, after giving information about the history of“the Köktürk and Uyghur states”, the general features about the“Orkhon Inscriptions”and“Maitrisimit”are mentioned. In the comparative index table section, the words in“the Orkhon Inscriptions and the Maytrisimit”are placed opposite each other in accordance with the index order. In the thematic classification of words, the words in both works are categorized with respect to their conceptual fields and parts of speech. In the cognates index section, the words derived from the same root are presented in alphabetical order.