İşçinin haksız fiilinden işverenin sorumluluğu ve hakları
Employer's rights and responsibilities derived from the tort of the worker
  1. Tez No: 695176
  2. Yazar: BEYZA ÖNDE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YALÇIN BOSTANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bir malın veya hizmetin üretim sürecinde işverenin, işçilerin emek ve mesaisinden yararlanması kaçınılmazdır. Bu ilişki devam ederken işçinin başka kişilere zarar verme ihtimali her zaman mümkündür. Meydana gelen zararlar işçinin karşılayamayacağı ölçüde büyük olabilir. Söz konusu zararın giderilmesi için işverene de müracaat edilmesi, iş ilişkilerinin güvenli ve düzenli yürümesi için gereklidir. Bu nedenle hukuk düzeninde kusursuz sorumluluk kurumu geliştirilmiştir. İşverenin sorumluluğu TBK. m. 66'da tarif edilen kusursuz sorumluluk yanında, sözleşmeye dayalı olarak da işverenin sorumluluğu cihetine gidilebilmektedir. TBK. m. 417 ve m. 116 uyarınca işverenin sözleşmeye dayalı sorumluluğu tartışmasızdır. Sözleşme sorumluluğunun ve haksız fiil sorumluluğunun yarışması halinde talepte bulunanın sözleşme sorumluluğuna dayanması her zaman avantajlıdır. Haksız fiilden dolayı talep hakkı kural olarak iki yıl ile sınırlanmıştır. Haksız fiilin ayrıca suç teşkil etmesi halinde suç için öngörülen dava zamanaşımı uygulanacaktır. Sözleşme sorumluluğunda ise zamanaşımı süresi on yıl olarak belirlenmiştir. Tazminat ödemek zorunda kalan işverenin çeşitli hakları bulunmaktadır. Bunlar, işçiye rücu etme ve iş sözleşmesini feshetme haklarıdır. Fesih, haklı fesih ya da geçerli nedene dayalı fesih olabilir.
Özet (Çeviri)
Employers' Rights and Liabilites in Workers' Tortious Acts It is unavoidable to benefit from the workers' endeavors and time during the production process of any goods or provision of any services by the employers. There is always the possibility that the workers could inflict damages to other people or entities throughout this relationship. The harm or damage may exceed the possibilities of the workers to compensate. Applying to the employers for compensation is necessary for the safe and regular continuation of business relations. Employers' absolute liability as defined in the item enumerated 66 of TBK. Moreover, employers could also be held liable based on contracts. The liabilities of employers based on items 417 and 116 of TBK are beyond discussion, Referring to contractual liabilities rather than tort liabilities is always for the benefit of the movant side if these two liabilities are in a contest. Tort liability related demands are limited with a two year time limit. Moreover, if tortuous acts constitute a crime, the time limit will lead to limitation of action for the crime courts. However, the limitation for action is defined with a decade long time period in contractual liability defined disputes, The employer who has to pay condemnation money has several rights. These are the right to recourse to the worker and to terminate the employment contract. Termination of the working contract could only be based termination for a default or on valid grounds.