Türk İş Hukukunda haksız fesih
Unjust termination in Turkish Labour Law
- Tez No: 504950
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ MOLLAMAHMUTOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
İş sözleşmesinin feshi, özellikle işçinin sözleşmesinin feshedilmesi doktrin tartışmalarına ve yargıya taşınan uyuşmazlıklara sıklıkla konu teşkil eden bir konudur. 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nu ile iş sözleşmesi haksız fesheden işçi ve işverenlerin sorumlu olacağı tazminata ilişkin hükümlerin yürürlüğe girmesi, bu hükümlerin İş Kanunu'na tabi işçilere uygulanıp uygulanmayacağı ve hükümlere ilişkin uygulamanın nasıl olacağı gibi yeni soruların ortaya çıkması sonucunu doğurmuştur. Bu tez ile haksız fesih konusuna ilişkin hükümler incelenmiş ve uygulamaya ilişkin değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Termination of labour contract; especialy the termination of employee's labour contract, frequently come up for discussion in labour law doctrine and become subject to the disputes submitted to jurisdiction. With the articles about the compansation that the employers and employee's will be liable to pay in the case of unjust terminaton entring into force under Turkish Code of Obligations no.6098, result new discussions like wheter this articles will be applied to the employee's subject to Labour Code or how the application of the rules will be indentified. With this thesis, provisions about the unjust termination are examined and evaluations are made about the implementation.