İşçinin istifası
Employee's resignation
- Tez No: 984387
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN TÜRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
Özet
İstifa kavramı iş hukuku mevzuatında hiç kullanılmadığı gibi doktrininde de nadiren bu kavrama başvurulmaktadır. Bu kavram esasen kamu hukukuna özgü bir terim olarak nitelendirilse de iş hukuku uygulamasında ve yargı kararlarında sıklıkla kullanılmaktadır. Yargıtay, işçinin haklı bir nedene dayanmadan ve bildirim öneli tanımaksızın iş sözleşmesini feshini istifa olarak nitelendirmektedir. İstifanın kendine yer bulduğu Yüksek Mahkeme kararları incelendiğinde bu kavramın belli unsurları taşıdığı görülmektedir. İşçinin bu konudaki iradesinin kesin olarak bulunması, işi sürekli bırakması ve yapılan feshin haksız ve usulsüz olması, istifayı diğer iş hukuku kavramlarından ayıran unsurlardır. Buna karşın işçinin istifaya ilişkin iradesinin sağlıklı biçimde oluşmadığı durumlarda gerçek iradenin tespiti önem taşımaktadır. İşçinin iradesinin sakatlandığı hallerde istifa geçersiz sayılmakta ve feshin sonucu istifanın arkasındaki gerçek iradeye göre belirlenmektedir. Bu çalışmada Yargıtay kararları doğrultusunda istifa kavramı incelenerek işçinin iradesinin sağlıklı bir biçimde oluştuğu ve oluşmadığı hallerde feshin ne gibi sonuçları olacağı üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
The resignation term is rarely used in labor law legislation and doctrine. Although it is fundamentally considered a term specific to public law, it is used frequently in labor law practice and judicial decisions. The Court of Cassation defines the termination of the employment contract by the employee without a justified reason and without giving notice as resignation. When the Supreme Court decisions in which resignation finds a place are examined, it is seen that this concept has certain elements that distinguish resignation from other labor law concepts: an employee having the absolute will to terminate the employment, having the will to leave the job permanently, and the dismissal being unfair and procedurally invalid. In contrast, determining the genuine will is essential in cases where the employee's will to resign is not the result of free, informed, and voluntary consent. In such cases, the resignation is deemed invalid, and the result of the termination is determined according to the genuine will behind the resignation. In this study, the concept of resignation will be examined in line with the decisions of the Court of Cassation, and the consequences of termination will be emphasized in cases where the employee's will is formed freely and in an informed manner, and when it is not formed.