European Union and Turkey: Mobility and in/security
Avrupa Birliği ve Türkiye: Hareketlilik ve güvenlik(siz)lik
- Tez No: 695209
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE PINAR BİLGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 286
Özet
Uluslararası siyaset sosyolojisi (USS) çalışmalarının çoğu, Akdeniz'de dışsallaştırma analizlerinde esas olarak Avrupa Birliği'nin (AB) eylemlerine odaklanmakta, AB aktörlerinin sınır güvenliği politika ve pratiklerinin çeşitli referans nesneleri için nasıl güvenliksizlikler oluşturduğunu incelemektedir. Bu tez, birçok USS çalışmasının AB- dışı aktörlerin de bu güvensizliklerin oluşturulmasında nasıl önemli bir rol oynadığını ya gözden kaçırdığını ya da eksik vurguladığını ortaya koymaktadır. AB-dışı aktörlerin, AB'nin dış sınır güven(liksiz)liği politikaları ve pratiklerinin oluşturulmasında bir fail olduğunu ve USS'nin bu failliği analiz etmek için uygun bir savunmaktadır. Tez aynı zamanda, kuramsal ve meta-kuramsal taahhütleri ile USS'nin çeşitli aktörlerin güvenliksizliklerin oluşumundaki failliğini incelemek için uygun bir yaklaşım olduğunu savunmaktadır. Bu tez, Türkiye örneğine odaklanarak, AB ve AB-dışı Akdeniz ülkeleri arasındaki sınır güven(liksiz)liği işbirliğinde AB-dışı aktörlerin güven(liksiz)lik inşasında failliği olduğu sonucunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
International Political Sociology (IPS) literature mainly focuses on the actions of the European Union (EU) in their analyses of externalization in the Mediterranean, examining how border security policies and practices of the EU actors constitute insecurities for multiple referents. The thesis shows that most IPS studies either overlook or underemphasize how non-EU actors also play a significant role in creating these insecurities. It argues that non-EU actors have agency in the constitution of the EU's external border in/security policies and practices. The thesis also argues that, with its meta-theoretical and theoretical commitments, IPS is a suitable approach to locating multiple actors' agency in the making of in/security. Through focusing on the case of Turkey, the dissertation concludes that border in/security cooperation between EU and non-EU states of the Mediterranean may be unbalanced in nature, but non-EU actors still have agency in the constitution of in/security.