Resmi belgede sahtecilik suçu
Offence of the official document forgery
- Tez No: 695210
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL YERDELEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 430
Özet
Bu tezin konusu 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu m.204'te düzenlenmiş bulunan resmi belgede sahtecilik suçudur. Anılan maddenin birinci fıkrasında herkes tarafından işlenen resmi belgede sahtecilik suçu, ikinci fıkrasında kamu görevlisi tarafından işlenen resmi belgede sahtecilik suçu, üçüncü ve son fıkrasındaysa her iki fıkrada düzenlenmiş bulunan suçlar bakımından ortak bir daha fazla cezayı gerektiren nitelikli hal olan resmi belgenin kanun hükmü gereği sahteliği sabit oluncaya kadar geçerli belge niteliğinde olması hali düzenlenmiştir. Resmi belgede sahtecilik suçuyla toplumun resmi belgelerin geçerliliğine olan inanç ve güveni koruma altına alınmak istenmektedir. Bu suç, 5237 sayılı TCK'nın“Topluma Karşı Suçlar”başlıklı üçüncü kısmının“Kamu Güvenine Karşı Suçlar”başlıklı dördüncü bölümünde düzenlenmiştir. Resmi belgede sahtecilik suçu, doktrin ve uygulamada birçok açıdan tartışmalara konu olmaktadır. Bu durumun da uygulamada çelişkili kararlar verilmesine ve adaletsiz uygulamalara yol açtığı gözlemlenmiştir. Ayrıca suçun, sosyal ve teknolojik gelişmeler nedeniyle kapsam ve nitelik olarak gelişip değişmesi nedeniyle ortaya çıkan yeni kavram ve durumlar da dikkate alınarak bu konu ele alınmıştır. Çalışmada, 765 ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunlarının açıklamalarıyla karşılaştırmalarına değinilmiştir. Ayrıca doktrin ve uygulamadaki görüşlere ve kanaatimize de yer verilerek konunun aydınlatılmasına katkı sağlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the crime of forgery in the official document regulated in Article 204 of the Turkish Penal Code no. 5237. In the first paragraph of the said article, the official document, which requires a common penalty in terms of forgery in the official document committed by the public official in the second paragraph, forgery in the official document committed by the public official, and in the third and last paragraph, the official document, which requires a common penalty in terms of crimes regulated in both paragraphs, is regulated to be a valid document until the forgery is fixed in accordance with the provisions of the law. In the official document, it is aimed to protect the belief and confidence of the society in the validity of official documents with the crime of forgery. This crime is regulated in the fourth section titled“Crimes Against Public Trust”of the third part titled“Crimes Against Society”of the Turkish Penal Code no. 5237. In the official document, the crime of forgery is subject to debate in many respects in doctrine and practice. It has been observed that this case leads to conflicting decisions and unfair practices. In addition, this issue has been addressed by considering the new concepts and cases that arise due to the development and change of crime as the scope and quality due to social and technological developments. In the study, compared with the explanations of the Turkish Criminal Codes no. 765 and 5237 were mentioned. In addition, it has been attempted to contribute to the clarification of the subject by including our opinions and beliefs in the doctrine and practice.