Ceza muhakemesinde dijital deliller
Digital evidence in criminal procedure
  1. Tez No: 695235
  2. Yazar: KHALIL AFANDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNEŞ OKUYUCU ERGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
CMK 134. Madde, bilgisayarlarda arama ve el koymanın hukuki rejimini düzenleyen bir maddedir. Hangi şartlar altında bilgisayar incelemesine başvurulacağı, incelemenin hangi kapsamda yapılacağı ifade edilmiştir. Bu madde gerekçesine göre iki yıl veya daha fazla hürriyeti bağlayıcı cezayı gerektiren cürümlerde,“başka suretle delil elde etme”imkanının bulunmaması halinde Cumhuriyet Savcısının istemi hakimin yazılı emri ile bu malzemelerde arama yapılabilecek ve şifreleme, teknik imkansızlıklar gibi nedenlerle yerinde inceleme imkanı yok ise zorunlu olarak geçici bir şekilde elkonulabilecektir. Yargıtay, CD, DVD, flash bellek, disket, harici ve dahili harddisk, bilgisayar özelliği içeren noktaları bakımından akıllı telefon ve benzerlerinden elde edilenlerin tamamını 'dijital delil' olarak adlandırmıştır. Dijital verilerin delil olarak mahkeme huzurunda tartışılabilmesi için bu verilerin ele geçirilmesi, saklanması, incelenmesi ve raporlaştırılmasında kanuni zorunluluklarının yerine getirilmesi, kanuna aykırı delil niteliğinde olmaması, elde edilen delilin bütünlüğü ve güvenilirliğini gösteren has değeri ve imaj kopyalarının sanığın yanında veya arama kararı veren hakimin yanında mührünün açılarak alınması, incelemelerin imaj dosyalar üzerinde yapılmış olması, delil üzerinde her hangi bir oynama, ekleme ya da silme işleminin olmaması, işlenen suç ile dosya oluşturma hareketlerinin tarih ve zamansal açıdan uyuşması, verinin şüpheliye ait olduğu gibi kriterlerin bilimsel ve adli bilişim yöntemleriyle ispatlanması gerekir.
Özet (Çeviri)
Criminal Procedure Code (CPC) Article 134 is an article regulating the legal regime of search and seizure of computers. The conditions under which the computer examination will be applied and the scope of the examination are stated. According to the justification of this article, in crimes that require a penalty of two years or more, if there is no possibility of“obtaining evidence by other means”, by the request of the Public Prosecutor and the written order of the judge these devices can be searched and if there is no possibility to examine on site due to encryption, technical impossibilities, etc. they may necessarily need to be temporarily seized. The Supreme Court has named all of the information obtained from CD, DVD, flash memory, floppy disk, external and internal hard disk, smart phones and the like in terms of characteristics containing computer features, as“digital evidence”. In order for digital data to be discussed before the court as evidence they should meet the below mentioned requirements. It is necessary to fulfill the legal obligations in the acquisition, storage, examination and reporting of these data. It is not to be unlawful evidence.The unique value indicating the integrity and the reliability of the evidence obtained and image copies should be taken by opening the seal in the presence of the defendant or the judge who made the search decision. Criteria such as investigations on image files, absence of any manipulation, addition or deletion on the evidence, date and temporal agreement of the crime committed and file creation process, data belonging to the suspect must be proven by scientific and forensic methods.