Ceza muhakemesinde dijital deliller
Digital evidence in criminal proceedings
- Tez No: 959306
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR MEMİŞ KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Ceza muhakemesinde insan haklarına saygılı bir şekilde maddi gerçek araştırılmaktadır. Dijitalleşmeyle birlikte günümüzde, maddi gerçeğin tespiti için sıklıkla dijital delillere başvurulması gerekmektedir. Dijital deliller, kolayca değiştirilebilir ve bozulabilir yapıda bulunmaları nedeniyle elde edilmesi, saklanması ve değerlendirilmesi süreçlerinde teknik ve uzmanlık bilgisini gerektirmektedir. Bu çalışma; dijital delillerin deliller arasındaki yerini, dijital delil elde etme yöntemlerini ve karşılaşılan sorunları ele almakta; mevcut yasal düzenlemeler ışığında çözüm önerileri sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In criminal proceedings, the search for material truth is conducted in accordance with human rights. The advent of digitization has rendered it frequently imperative to employ digital evidence to ascertain material truth. Digital evidence, by virtue of its easily modifiable and alterable nature, requires technical and specialized knowledge for its procurement, preservation, and evaluation. The present study discusses the place of digital evidence among other types of evidence, methods of obtaining digital evidence, and the problems encountered; it aims to propose solutions in light of present legislation.