Transarteriyel radyoembolizasyon tedavisi uygulanan hepatoselüler karsinom tanılı hastalarda tedavi yanıtının doku analizi yöntemi ile öngörülmesi
Prediction of the treatment response with texture analysis in patients with hepatocellular carcinoma who have been treated with transarterial radioembolization
  1. Tez No: 695250
  2. Yazar: HAKAN ABDULLAH ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTAÇ GÜLCÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç Çalışmamızda, transarteriyel radyoembolizasyon (TARE) tedavisi uygulanan hepatoselüler karsinom (HSK) tanılı hastalarda, tedavi öncesinde elde olunan bilgisayarlı tomografi (BT) görüntüleri üzerinde tekstür analiz (TA) uygulamasıyla elde edilecek parametreler sayesinde HSK'nın TARE tedavisine vereceği yanıtı TARE uygulaması öncesinde predikte edebilmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Ocak 2010-Ocak 2020 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Araştırma Uygulama Hastanesi Radyoloji Anabilim dalı Girişimsel Radyoloji Ünitesinde TARE tedavisi uygulanan HSK tanılı hastalar görüntüleme arşivinde geriye dönük incelenmiş ve kriterlere uygun hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Belirlenen yöntem ile LIFEx programı kullanılarak BT görüntüleri üzerinde TA ölçümleri gerçekleştirilmiş ve TARE tedavisi uygulanan HSK lezyonlarının tedavi yanıtları kaydedilmiştir. TA ölçüm değerleri ile lezyonların tedavi yanıtları arasındaki ilişkinin araştırılması, tedavi yanıtlarına göre ayrılan grupların birbirinden ayırt edilmesi ve tedavi yanıt tipini işlem öncesinde tahmin etmekte kullanılabilecek birleştirilmiş parametre modeli elde edilmesi için uygun istatistiksel testler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim In our study, it was aimed to predict the response of hepatocellular carcinoma (HCC) to transarterial radioembolization (TARE) treatment with the parameters to be obtained by the application of texture analysis (TA) on the computed tomography images obtained before treatment in patients with HCC treated with TARE. Material and Method Patients diagnosed with HCC who were treated with TARE at the Radiology Department of Dokuz Eylül University Research and Application Hospital Interventional Radiology unit between January 2010 and January 2020 were retrospectively examined in the imaging archive and patients meeting the criteria were included in the study. TA measurements were performed using the LIFEx program with the specified method and treatment responses of HCC lesions treated with TARE were recorded. Appropriate statistical tests were performed to investigate the relationship between TA measurement values and treatment responses of lesions, to distinguish groups divided according to treatment responses from each other, and to obtain a combined parameter model that can be used to predict the treatment response type before the procedure.