Classroom management in high school mathematics lessons: Student and teacher perceptions
Lise matematik derslerinde sınıf yönetimi: Öğrenci ve öğretmen algıları
  1. Tez No: 695254
  2. Yazar: AYÇA SİPAHİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARMAĞAN ATEŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma lise matematik öğretmenleri ve öğrencilerinin sınıf yönetimi stratejileri hakkındaki algılarını incelemeyi hedeflemiştir. Ayrıca bu algılar arasındaki ortaklıklar ve farklılıklar da ortaya konulmuştur. Öncelikle 9, 10 ve 11. sınıf düzeyinde matematik dersleri gözlemlenmiş, gözlemlenen derslerin sonunda öğrencilere Sınıf Yönetimi Değerlendirme Anket Formu uygulanmıştır. Çalışmaya 123 öğrenci katılmıştır. Derslerden sonra çalışmaya katılan altı matematik öğretmeni ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Sınıf yönetimi stratejilerine yönelik algılar derse başlama, göz teması ses ve beden dili kullanma, aktiviteler arası geçiş, grup odağını koruma, zaman yönetimi, problem durumlarını öngörme, öğrencileri övme ve cesaretlendirme olarak sekiz temada incelenmiştir. Öğretmen ve öğrenci algıları genellikle birbirine parallel bulunmuş ve her iki tarafın da algıları stratejilerin genellikle uygulandığı yönünde olmuştur. Grup odağını koruma ve öğrencileri övme ve cesaretlendirme konularında öğretmen ve öğrenci algılarında farklılıklar tespit edilmiştir. Öğretmenlerin çoğu tüm öğrencilerini derste aktif tutamayacaklarını belirtse de öğrenciler aksini düşünmüşlerdir. Ayrıca öğretmenlerin derste övgü kullandıklarına ve öğrencileri derse teşvik ettiklerine ilişkin öğrencilerin algıları diğer stratejilere göre daha düşük bulunmuştur. Öte yandan tüm öğretmenler öğrencilerini derslere teşvik ettiklerini ve övdüklerini düşünmüşlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine perceptions of high school mathematics teachers and high school students about classroom management strategies. Furthermore, the commonalities and the differences between the students' and the teachers' perceptions were explored. For this intention, both qualitative and quantitative data were collected. Firstly, mathematics lessons were observed in the 9th, 10th, and 11th grades. Then, Classroom Management Evaluation Questionnaire was applied to 123 high school students at the end of the observed lessons. Lastly, after the lessons, semi-structured interviews were conducted with six high school mathematics teachers. The perceptions were investigated in eight themes as starting the lesson, using eye contact, voice and body language, making transitions, maintaining group focus, managing the time, anticipating problem situations, giving praise and encouraging students and, applying classroom rules. The perceptions of teachers and students about the implementation of classroom management strategies were found mostly positive and parallel to each other. However, the differences of perceptions were explored in terms of maintaining group focus and giving praise. Even though most teachers indicated they couldn't keep all of their students active in the lesson, students claimed otherwise. Moreover, the perception of the students that the teachers use praise in the lesson was found to be lower in comparison with the other strategies. On the other hand, all the teachers thought that they used praise and encourage their students to the lessons.