Bir vakıf üniversitesi spor merkezi üyelerinin memnuniyet düzeylerinin bazı demografik değişkenlerle ilişkisinin saptanmasına yönelik bir araştırma
To determine the relationship between some demographic variables and the satisfaction level of the members of a foundation university sports centera research
- Tez No: 695260
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLFER BEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Araştırma spor sektöründeki kolayda örnekleme yoluyla belirlenen bir spor merkezinin hizmetten memnuniyet düzeyi ile bu memnuniyet düzeyini etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla tasarlanmıştır. Bu sebeple de cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, mesleki durumu, medeni durumu, spor merkezinin kullanım süresi, spor merkezini kullanma sıklığı gibi özellikler ile memnuniyet düzeyleri karşılaştırılmıştır. Çalışma, tanımlayıcı ve kesitsel araştırma modeline göre tasarlanmıştır. Araştırmada örneklem büyüklüğü hesaplanmamış, geçerlilik ve güvenilirlik analizleri için kabul edilen sayı örneklem büyüklüğü olarak alınmıştır. Maddi ve zaman kısıtı neticesinde 200 katılımcı araştırmanın örneklemidir. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Ankette Sevilmiş tarafından (2015) geliştirilen“Spor İşletmelerinde Müşteri Memnuniyeti Ölçeği (SİMMÖ)”katılımcılara uygulanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS istatistik paket programında analiz edilmiştir. Spor salonu merkezini daha çok erkeklerin (%57,0) ve öğrencilerin (%40) kullandığı, fitness alanı, kapalı havuz, soyunma odası, resepsiyon ve satış hizmeti alanlarında memnuniyeti en yüksek ortalamalar ile“güler yüz ve ilgi gösterme”nin belirlediği saptanmıştır. Spor merkezinden genel memnuniyeti ise hijyen ve temizlik en yüksek puanla belirlemektir. Çalışanlardan uzmanlık alanlarındaki yeterlilik ve“güler yüz ve ilgileri”, yönetimden“bilgilendirme yeterliliği”en yüksek ortalamalar ile beklenmektedir. Tüm merkezde kapalı havuz memnuniyeti müşterilerden en yüksek ortalamayı almıştır (3,72±0,4).
Özet (Çeviri)
The research was designed to determine the level of satisfaction with the service of a sports center determined by convenience sampling in the sports sector and the factors affecting this level of satisfaction. For this reason, characteristics such as gender, age, education level, occupational status, marital status, duration of use of the sports center, frequency of using the sports center and satisfaction levels were compared. The study was designed according to a descriptive and cross-sectional research model. The sample size was not calculated in the study, and the number accepted for validity and reliability analyses was taken as the sample size. As a result of financial and time constraints, 200 participants are the sample of the research. A questionnaire was used as a data collection tool in the research. In the survey,“Customer Satisfaction Scale in Sports Enterprises (SIMMÖ)”developed by Sevilmis (2015) was applied to the participants. The obtained data were analysed in the SPSS statistical package program. The gym center is mostly used by men (57.0%) and students (40%), the fitness area, indoor pool, locker room, reception and sales service areas, with the highest average satisfaction, determined by“smiling and showing interest”. detected. The general satisfaction with the sports center is to determine the hygiene and cleanliness with the highest score. Competence and“friendliness and interest”in their fields of expertise, and“informing competence”from the management are expected with the highest averages. Indoor pool satisfaction in the entire center received the highest average from the customers (3.72±0.4).