Vakıf üniversitelerinde sağlık kültür ve spor dairesi tarafından reaksiyon amaçlı sunulan spor hizmetlerinin yeterliliği Başkent Üniversitesi örneği
Appropriateness of recreational sports services supplied by health culture and sports department of Foundation Universities
- Tez No: 164744
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BELGİN GÖKYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
68 ÖZET Bu araştırmanın amacı,vakıf üniversitelerinde Sağlık Kültür Ve Spor Dairesi tarafından rekreaktif amaçla verilen Spor Hizmetlerinin yeterlilik düzeyinin belirlenmesidir. Bu amaca paralel olarak Ankara'daki Devlet üniversiteleri ve vakıf üniversiteleri spor hizmetleri teşkilat yapıları ve 2002-2003 yılında yapmış oldukları faaliyetler Yüksek Öğrenim Kurulu'na verilen raporlar doğrultusunda incelenmiştir. Başkent Üniversitesi 'nin örnek alındığı araştırmada rekreasyonun anlamı özellikleri ve önemi konusunda genel bilgiler verilmiştir. Araştırmada 2004-2005 Güz döneminde Başkent Üniversitesi Spor Merkezi'nin sunduğu spor etkinliklerine katılan 220 öğrenciye 11 sorudan oluşan ve kişisel bilgilerin,etkinliklere katılma sıklığının.hangi branşlara daha fazla ilgi olduğunun,etkinliklerden memnuniyet durumlarının ölçülmesi sağlanmıştır. Cevaplandırılan anketlerden 192'si geçerli olarak tespit edilmiştir. Araştırmada frekans ve yüzde değerlerine bakılmıştır.Kullanılan anketlerin analizi SPSS paket bilgisayar programı ile yapılmıştır. Üniversite öğrencilerinin,sunulan etkinliklere katılım sayısı bazı branşlarda fazla olmasına rağmen bazı branşlarda aynı oranlardan söz etmek mümkün olmamaktadır.Bunun yanında etkinliklerin yapıldığı tesislerde yaşanan fiziki sorunlardan kaynaklanan problemler belirlenmiştir. Bu sorunları giderecek bir takım düzenlemeler yapılması gerektiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
69 SUMMARY The aim of this research is to enquire about the sufficiency of recreational sport services provided by Department of Health, Culture and Sport in foundation universities. n parallel with this aim, both state and foundation universities in Ankara have been gone through in terms of the structure of sport services and activities that they organized between 2002-2003 by referring to the reports submitted to The Higher Education Board. In the research that Başkent University has been taken as a model, general information about the meaning, features and importance of recreation has been given, too. In the research, 220 students who attended the activities organized by Sport Centre of Başkent University have been reached and each of them have been asked to give personal information and fill in an eleven-question-survey evaluating the frequency of attending activities, more popular branches and students' satisfaction from the activities. Of 220 surveys completed by students, 192 surveys have been accepted valid. In the research, frequency and percentage values have been evaluated. SPSS package computer program has been used in the analysis of the surveys given. University students' frequency of participation in certain branches is quite high, while the same students hardly attend the activities in certain branches. In addition to this, some problems that are related to the physical conditions in the facilities where activities are held have been detected. It has also been pointed out that a number of new arrangements should be made to remove these problems. a^^mt^vt^B^^^^Mv^^.^~u