Anar Rızayev'in 'Beş Katlı Binanın Altıncı Katı' romanında yer alan ahlaki değerler
Anar Rızaye's 'Sixth Floor of Five- Storey Building' material values in the novel degree
  1. Tez No: 762313
  2. Yazar: MERVE KÜLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELLADA GERAYZADE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Toplumda insani ilişkilerin özünü belirleyen kurallar vardır. Bu kuralların oluşumunu etkileyen en önemli faktörlerden biri de ahlaktır. Ahlak; bir amaca yönelik olarak insanın kendi arzu ve isteği ile kötü davranışlardan uzak durup iyi davranışlar sergilemesini ifade eden bir kavramdır. Çağdaş Azerbaycan edebiyatının önde gelen isimlerinden biri olan Anar Rızayev, Azerbaycan edebiyatına pek çok eseri ile damga vurmuş, yapılan çeviri eserleri ile de dünyanın birçok ülkesinde adından söz ettirmiştir. Yusuf Gedikli ve İldeniz Kurtulan'ın Türkiye Türkçesine aktardığı“Beş Katlı Binanın Altıncı Katı”adlı roman yazarın adından söz ettiren en önemli eserlerinden biridir. Anar Rızayev'in“Beş Katlı Binanın Altıncı Katı”adlı eserinde yer alan ahlaki değerlerin incelendiği bu çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde roman kavramından, Türkiye ve Azerbaycan'da roman kavramının nasıl teşekkül ettiğinden, roman tahlili yaparken nelerin üzerinde durulması gerektiğinden bahsedilmiştir. Daha sonra XX. yy. Azerbaycan edebiyatından ve bu dönemde dilin, nesir ve şiir türüne nasıl etki ettiğine değinilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde incelemesini yaptığımız“Beş Katlı Binanın Altıncı Katı”romanının yazarı olan Anar Rızayev'in hayatı, yaratıcılığı ve eserleri hakkında bilgiler verilmiştir. Ardından hem Anar Rızayev hem de“Beş Katlı Binanın Altıncı Katı”romanıyla ilgili yapılan çalışma ve görüşler üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölüme geçildiğinde ise Rızayev'in“Beş Katlı Binanın Altıncı Katı”romanının şekil ve içerik yönüyle incelemesi yapılmıştır. Yapılan bu incelemeler eserden örneklerle desteklenmiştir. Çalışmanın esas bölümü olan dördüncü bölümde ise ahlak kavramı ve ahlaki değerler üzerinde durulmuştur. İlk olarak ahlak kavramıyla ilgili bilgiler verilmiş, birçok farklı çalışmada ahlak teriminin nasıl ele alındığına değinilmiştir. Ardından ahlaki değerler başlığı altında birçok kavramın açıklaması yapılmış ve her bir kavrama eserden örnekler verilerek çalışma tamamlanmıştır.“Beş Katlı Binanın Altıncı Katı”adlı romanın Türk okuyucuları tarafından sevilerek okunduğu bilinse de bu esere ait Türkiye de yeterli sayıda çalışma bulunmadığı da bir gerçektir. Hazırlamış olduğumuz çalışma ile romanın içerisinde yer alan ahlaki değerler gözler önüne sermiş, böylece az da olsa eserin Türkiye kaynaklarındaki alanın genişlemesine katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
There are rules that determine the essence of human relations in society. One of the most important factors affecting the formation of these rules is morality. Morality; It is a concept that expresses a person's own desire and desire to stay away from bad behavior and exhibit good behavior for a purpose. Anar Rızayev, one of the leading names of contemporary Azerbaijani literature, has left his mark on Azerbaijani literature with many of his works, and has made a name for himself in many countries of the world with his translated works. The novel“The Sixth Floor of a Five-Storey Building”, translated into Turkish by Yusuf Gedikli and İldeniz Kurtulan, is one of the most important works of the author. This study, which examines the moral values in Anar Rızayev's work“The Sixth Floor of a Five-Storey Building”, consists of four main parts. In the first chapter, the concept of novel, how the concept of novel is formed in Turkey and Azerbaijan, and what should be emphasized while analyzing the novel are mentioned. Later XX. yy. It has been mentioned from Azerbaijani literature and how language affected the prose and poetry genre in this period. In the second part of the study, information about the life, creativity and works of Anar Rızayev, who is the author of the novel“The Sixth Floor of the Five-Storey Building”, which we examined, is given. Then, the studies and opinions about both Anar Rızayev and the novel“The Sixth Floor of a Five-Storey Building”were emphasized. In the third chapter, Rızayev's novel“The Sixth Floor of the Five-Storey Building”was analyzed in terms of form and content. These studies were supported by examples from the work. In the fourth chapter, which is the main part of the study, the concept of morality and moral values are emphasized. First of all, information about the concept of morality is given, and how the term morality is handled in many different studies is mentioned. Then, many concepts were explained under the title of moral values and the study was completed by giving examples from the work for each concept. Although it is known that the novel“The Sixth Floor of the Five-Storey Building”is loved and read by Turkish readers, it is a fact that there are not enough studies on this work in Turkey. With the work we have prepared, the moral values in the novel have been revealed, thus contributing to the expansion of the work in Turkey's sources, albeit a little.