Improving the efficiency of physical exercises for knee using biofeedback
Diz için fiziksel egzersizlerin verimliliğinin bıofedbackkullanılmasının artırılması
  1. Tez No: 695270
  2. Yazar: HAYRETTİN CAN SÜDOR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ERTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Dizde oluşan bozukluklar yürüme, koşma, oturma, ayakta durma gibi günlük aktivitelerin kalitesinin düşmesine neden olur. Bozulma düzeyine bağlı olarak, güç, esneklik ve hareket açıklığını geri kazanmak için fiziksel egzersizler yapılır. Egzersizler sırasında geri bildirim sağlanarak egzersizlerin verimliliği artırılabilir. Egzersizler sırasında diz eklemi hareket açıklığı değerlendirildiğinde bazı gelişmeler elde edilebilir. Geri bildirimlere ve hareket değerlendirmelerine sahip otomatik sistemlerin geliştirilmesi artan talep görmektedir. Bu tez çalışması, iki adet mikro-elektro-mekanik oryantasyon sensörünün kullanımı ile diz eklemi hareket açıklığını ölçerek ve bir ses oynatıcı modülü ile önceden belirlenmiş diyalogları çalarak sesli geri bildirim vererek diz için fiziksel egzersizlerin verimliliğini arttırmayı amaçlamaktadır. Otur-kalk, çömelme ve oturarak bacak fleksiyonu-ekstansiyonu olmak üzere üç fiziksel egzersizde sesli geri bildirimin etkinliğini analiz etmek için on beş gönüllü kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Impairments occurred in the knee result in the decline of the quality of daily activities such as walking, running, sitting, and standing. Depending on the level of impairment, physical exercises are subscripted to regain strength, flexibility, and range of motion. The efficiency of the exercises can be improved by supplying a feedback mechanism during the exercises. Meanwhile, some improvements can be obtained when the knee joint range of motion is assessed during the exercises. The development of automated systems having feedbacks and motion assessments is gaining increased demand. This thesis work aims to improve the efficiency of physical exercises for the knee by quantifying the knee joint range of motion with the use of two micro-electro-mechanical orientation sensors, and by giving audio feedback by playing predetermined dialogues with the use of an audio player module. Fifteen volunteers are enrolled to analyze the effectiveness of the audio feedback on three physical exercises namely sit-to-stand, squat, and seated leg flexion-extension.