Ulus ötesi göçe katılan Antakyalı ailelerde kadınların göç deneyimi ve kendilik algısı
Women's immigration experience and self-perception in Antakya families participating in self-international migration
  1. Tez No: 695289
  2. Yazar: YAĞMUR ESKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Göç Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Türkiye coğrafi konumu itibariyle göç süreçlerine tarih boyunca tanıklık etmiştir. Türkiye'den yurt dışına işgücü göçü 1960'lı yıllarda başlamıştır. Göç hareketlerine de daha çok erkek nüfus katılırken kadınların göç süreci ise düzensiz göçlerle ya da aile birleşimi yoluyla olmuştur. Bu çalışmada Hatay ili Antakya ilçesinden göçü deneyimleyen ailelerde eşleriyle göç etmeyip köken ülkede kalan kadınların deneyimlerine odaklanılmıştır. Çalışmada bulgular ulus ötesi göç kuramı bağlamında değerlendirilmiştir. Çalışmanın bulguları Hatay ili Antakya ilçesinde yaşayan eşi ulus ötesi göçe katılmış kendisi çocuklarıyla köken ülkede kalan 17 kadınla yapılan görüşmelere dayanmaktadır. Kadınlara kapalı ve açık uçlu sorulardan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu esnek bir biçimde uygulanmıştır. Çalışmada köken ülkede çocuklarıyla kalan kadınların günlük yaşam deneyimleri, kamusal alana katılımı, aile içinde değişen ebeveynlik rolleri ve kadınların kendilik algılarına odaklanılmıştır. Çalışmanın sonucunda ise ulus ötesi göç deneyimlerinin aile içerisindeki rolleri de şekillendirdiği bu süreçte iletişim unsurunun ve gelişen teknolojinin önemli bir yere sahip olduğu saptanmıştır. Kadınların kamusal alandaki aktifliklerinin ise eşlerinin yokluğunda artma eğiliminde olduğu belirlenmiştir. Ebeveynlik rollerinin de şekillendiği ancak yine de büyük bir değişimin yaşanmadığı anlaşılmaktadır. Kadınların eşleri olmadan köken ülkede başarabildikleri doğrultusunda ise olumlu kendilik algıları olmuştur. Kadınların toplumsal cinsiyete dair algı ve kanaatlerin de farklılaştığı belirlenmiştir. Antakya ilçesinde yaşanan bu göçmenlik durumu kentte farklı bir iş kolu olarak devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey has witnessed migration processes throughout history due to its geographical location. Labor migration abroad from Turkey began in the 1960s. While more male population participates in migration movements, the migration process of women has been through irregular migration or family reunification. In this study, we focused on the experiences of women who did not migrate with their spouses and stayed in the country of origin in families who experienced immigration from the Antakya district of Hatay province. In the study, the findings were evaluated in the context of transnational migration theory. The findings of the study are based on interviews with 17 women living in the Antakya district of Hatay province, whose spouses participated in the transnational migration and stayed in the country of origin with their children. A semi-structured interview form consisting of closed and open-ended questions was applied flexibly to the women. The study focuses on the daily life experiences of women staying with their children in the country of origin, their participation in the public sphere, changing parenting roles within the family, and women's self-perceptions. As a result of the study, it has been determined that the communication element and developing technology have an important place in this process, in which transnational migration experiences also shape the roles within the family. It has been determined that the activities of women in the public sphere tend to increase in the absence of their husbands. It is understood that parenting roles have also been shaped, but still there has not been a major change. There were positive self-perceptions in line with what women were able to achieve in the country of origin without their husbands. It has been determined that women's perceptions and opinions about gender also differ. This immigration situation in the Antakya district continues as a different line of business in the city.