İş hukukunda ücrete ilişkin hedef sözleşmeleri
Agreements on objectives for remuneration in labor law
  1. Tez No: 695291
  2. Yazar: VOLKAN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER MURAT ENGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
Yönetim bilimi temelinde ortaya çıkmış olan hedefler ile yönetim anlayışı, teorik gelişimini psikoloji gibi farklı bilim dallarının katkıları ile sürdürmüştür. İşletmesel hedefler dışında bireysel hedeflere önem verilmesi ve hedeflerin belirlenmesinde üst düzey yöneticiler dışındaki işçilerin de katılımının sağlanması, yönetim bilimi için bir yenilik oluşturduğu gibi konunun iş hukuku ile ilişkisini de arttırmıştır. Özellikle Almanya gibi Avrupa ülkelerinde, hedeflere ulaşılması halinde bir ücretin ödeneceğine yönelik anlaşmaların sıklıkla kullanılmaya başlanması da konunun artık iş hukuku açısından incelenmesini zorunlu kılmıştır. Nitekim hedef sözleşmeleri, özellikle Alman ve İsviçre iş hukukunda çok sayıda incelemeye konu edilmiştir. Türk iş hukukunda ise hedef sözleşmeleri henüz yeteri kadar incelenmiş değildir. Bu çalışma, hedef sözleşmelerinin burada kısaca değinilen gelişimini göz önünde bulundurarak, hedef sözleşmesine dayanan ücret anlaşmalarının hukuki yapısını, işçi ve işveren açısından doğuracağı hak ve borçları, hedefe bağlı ücretin ücret kavramı içerisinde sınıflandırılmasını, hedefe ulaşma ve bunun hukuki sonuçlarını, hedefe ulaşamama halinde iş hukukuna ilişkin tedbirlerin uygulanabilirliğini ayrıntılı olarak incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The approach of management with objectives that emerged as based on management science, continued its theoretical development with the contributions of different branches of science such as psychology. According an importance to individual objectives, aside from enterprise objectives, and ensuring the participation of employees, aside from senior executives, to the determination of objectives, both constituted a novelty for management science and also made the issue more relevant to labor law. As recently, agreements stipulating the payment of remuneration in case of certain objectives are achieved, are being used more and more often especially in European countries such as Germany, made it necessary to examine the matter with regards to labor law. As a matter of fact, agreements on objectives have been the subject of many studies in relation with German and Swiss labor law. Regarding Turkish labor law however, it has not been studied enough. This study seeks to examine in detail, while taking into consideration the development of agreements on objectives as mentioned here briefly, the legal structure of agreements on remuneration based on agreements on objectives, the rights and obligations that may arise with regards to the employee and the employer, the classification of the remuneration based on objectives within the notion of remuneration, the fulfilment of objectives and its legal consequences, and the applicability of measures with regards to labor law in case the objectives are not achieved.