Öğretmenlerin motivasyon düzeyleri ile yetkinlik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi (Gaziantep ili örneği)
Examining the relationship between teachers' motivation levels and their competency levels (Gaziantep province example)
  1. Tez No: 695292
  2. Yazar: ZELİHA MUTLU DELEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH BOZBAYINDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı öğretmenlerin motivasyonları ile yetkinlikleri arasındaki ilişkiyi saptamaktır. Araştırmada betimsel ve ilişkisel model kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2019-2020 eğitim öğretim yılı Gaziantep ili Merkez ilçelerindeki resmi ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenler, örneklemini ise bu okullarda görev alan 398 öğretmen oluşmaktadır.Ortaokulda görev yapan öğretmenlerin motivasyon düzeylerini belirlemek amacıyla“Öğretmen Motivasyonu Ölçeği”, yetkinlik düzeylerini belirlemek amacıyla“Ohio Öğretmen Yetkinlik Ölçeği”ve belirlenen bazı değişkenlere ilişkin verileri toplamak için araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Ölçekler ile toplanan veriler, SPSS 18.0 paket programıyla bilgisayarda analiz edilerek, betimsel istatistikler hesaplanmış ve korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonucuna göre öğretmenlerin içsel ve dışsal motivasyonları cinsiyete, yaşa, branşa, kıdeme ve görev süresine değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Araştırmada; öğretmenlerin yetkinliğin alt boyutu olan öğretim becerisi; cinsiyete göre anlamlı bir farklılık gösterirken; öğretmenlerin yetkinliğin alt boyutları olan yönlendirme, davranış yönetimi, motivasyon ve ölçme ve değerlendirme düzeyleri cinsiyete göre anlamlı bir fark göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda; öğretmenlerin; davranış yönetimi, motivasyon, öğretim becerisi ve ölçme ve değerlendirme düzeyleri yaşa, branşa, kıdeme ve görev süresine değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Araştırmada öğretmenlerin motivasyonları ile yetkinlik düzeyleri arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda öğretmenlerin sahip olduğu motivasyonun yetkinliğin anlamlı bir yordayıcısı olduğu görülmüştür. Yani öğretmenlerin yetkinliklerinin, motivasyon sürecinden etkilenmesi söz konusudur. Bu nedenle okul içi örgütsel iletişimin olması motivasyonun artmasında büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the relationship between teachers' motivation and their competencies. A descriptive and relational model was used in the research. The universe of the research consists of teachers working in public primary schools in the central districts of Gaziantep in the 2019-2020 academic year, and the sample consists of 398 teachers working in these schools. In order to determine the motivation levels of teachers working in secondary school,“Teacher Motivation Scale”,“Ohio Teacher Competency Scale”was used to determine the competency levels and the Personal Information Form created by the researcher to collect data on some determined variables. The data collected with the scales were analyzed on the computer with the SPSS 18.0 package program, descriptive statistics were calculated and correlation analysis was performed. According to the results of the research, teachers' intrinsic and extrinsic motivations do not show a significant difference according to gender, age, branch, seniority and tenure. In the research; teaching skill, which is the sub-dimension of teachers' competence; while there is a significant difference according to gender; It was concluded that the sub-dimensions of teachers' competence, such as orientation, behavior management, motivation and assessment and evaluation, did not show a significant difference according to gender. As a result of the research; teachers; behavior management, motivation, teaching skills and measurement and evaluation levels do not show a significant difference according to age, branch, seniority and tenure. In the study, it was determined that there is a positive and significant relationship between teachers' motivation and their level of competence. As a result of the research, it was seen that the motivation of the teachers was a significant predictor of competence. In other words, teachers' competencies are affected by the motivation process. For this reason, having organizational communication within the school is of great importance in increasing motivation.