Pnömonektomi yapılan akciğer kanseri hastalarında egzersiz kapasitesi solunum fonksiyonları ve fiziksel aktivite seviyesinin araştırılması
Investigation of exercise capacity pulmonary functions and physical activity levels in lung cancer undergoing pneumonectomy
  1. Tez No: 695325
  2. Yazar: GÜLSÜM SERTTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL BOŞNAK GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Pnömonektomi akciğerin cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Genellikle küçük hücreli dışı akciğer kanserinde merkezi yerleşimli veya büyük boyutlu tümörlere uygulanır. Pnömonektomi sonrası anatomik ve fizyolojik değişikliklerin kardiyorespiratuar fonksiyonlar üzerine etkilerini araştıran çalışmalar sınırlıdır. Çalışmamızın amacı pnömonektomi yapılan akciğer kanseri hastalarında solunum fonksiyonları (spirometre), fonksiyonel egzersiz kapasitesi (6 dakika yürüme testi (6-DYT), Pegboard ve Ring testi (6-PBRT)), solunum kas kuvveti (ağız basınç ölçüm cihazı) ve enduransı (eşik yükleme testi), periferik kas kuvveti (dinamometre), fiziksel aktivite seviyesi (metabolik holter), yaşam kalitesi (Avrupa Kanser Araştırması ve Tedavisi Organizasyonu Yaşam Kalitesi Ölçeği (EORTC QLQ-C30)), yorgunluk (Yorgunluk Şiddet ölçeği (YŞÖ)) ve nefes darlığının (MMRC dispne ölçeği) sağlıklılarla karşılaştırılmasıydı. 14 hasta ve 17 sağlıklı karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Pneumonectomy, surgical removal of the entire lung, is generally applied to centrally located or large sized tumors in non-small cell lung cancer. Limited studies have investigated the effects of anatomical and physiological consequences on cardiorespiratory functions after pneumonectomy. To compare pulmonary function (spirometry), functional exercise capacity (6 minute walking test (6-MWT), Pegboard and Ring test (6-PBRT)), respiratory muscle strength (mouth pressure device, MİP, MEP) and endurance (threshold loading test), peripheral muscle strength (dynamometer), physical activity level (metabolic holter), quality of life (European Organization for Research and Treatment of Cancer (EORTC QLQ-C30), fatigue (Fatigue Severity Scale (FSS)), dyspnea (MMRC scale) in patients and healthy was aimed. 14 patients and 17 healthy controls were compared.