Akciğer kanser cerrahisinde preoperatif kardiyopulmoner egzersiz testi (VO2max)' ninperoperatif ve postoperatifkardiyo-pulmoner komplikasyonları belirlemedeki önemi
The role of cardiopulmonary exercise test (VO2max) in determiningpost-operative risk of cardiopulmonary complications in patients operated for lung cancer
- Tez No: 733033
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ VOLKAN BAYSUNGUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Akciğer kanseri rezeksiyonları sonrası kardiyopulmoner komplikasyonlar nadir değildir ve hastaların preoperatif kardiyak ve pulmoner rezervleri ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Rutin olarak yapılan ve sadece pulmoner hacimleri ölçen solunum fonksiyon testleri postoperatif komplikasyon riskini saptamada yetersiz kalabilir. Bu çalışmada, ameliyat öncesi kardiyopulmoner egzersiz testlerinin ameliyat sonrası kardiyopulmoner komplikasyon riskini belirlemedeki rolü araştırıldı. Yöntem: Prospektif çalışmaya Ocak 2008-2009 tarihleri arasında kliniğimizde akciğer kanseri nedeniyle lobektomi veya pnömonektomi operasyonu planlanan ve preoperatif FEV1 değeri %80'in altında olan tüm hastalar dahil edildi. Bu hastalara karbon monoksit difüzyon testine (DLCO) ek olarak bisiklet ergometresi veya koşu bandı ile kardiyopulmoner egzersiz testi uygulandı ve sonuçlar kaydedildi. Postoperatif kardiyopulmoner komplikasyonlar kaydedildi ve preoperatif testlerin değerleri ile ilişkileri karşılaştırılarak istatistiksel analizler yapıldı. Bulgular: Bu çalışmaya toplam 32 hasta dahil edildi ancak 4 hasta daha sonra ameliyat edilemezlik nedeniyle çalışma dışı bırakıldı. Ameliyat öncesi ortalama FEV1 %59, ortalama DLCO %66 ve ortalama VO2max 18.7 ml/kg/dk idi. Yapılan operasyonlar lobektomi 20, pnömonektomi 7 ve wedge 1 idi. Postoperatif dönemde 9 (%32) hastada kardiyopulmoner komplikasyon görüldü. VO2max değeri 20 ml/kg/dk'nın üzerinde olan 11 hastanın herhangi birinde postoperatif komplikasyon görülürken, VO2 max değerleri 15-20 ml/kg/dk arasında olan 12 hastanın 5'inde (%42) ve 5 hastanın 4'ünde (%80) VO2max değeri vardı. VO2max'ı 15 ml/kg/dk'nın altında olan hastalarda komplikasyon görüldü ( p=0,001, x2 testi). Preoperatif FEV1 ve DLCO ile postoperatif komplikasyonlar arasında ilişki saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: Cardiopulmonary complications aren't rare following lung cancer resections and known to be related with preoperative cardiac and pulmonary reserve of the patients. Pulmonary function tests which were done routinely and measuring only the pulmonary volumes may be inadequate in detecting the risk of postoperative complications. In this study, the role of preoperative cardiopulmonary exercise tests in determining postoperative risk of cardiopulmonary complications was searched. Method: All the patients who were planned operation of lobectomy or pneumonectomy in our clinic between January 2008 and 2009 for lung cancer and having less than 80% FEV1 value measured preoperatively were included in this prospective study. These patients underwent cardiopulmonary exercise test by either cycling ergometer or treadmill, in addition to carbone monoxide diffusion test (DLCO) and results were recorded. Postoperative cardiopulmonary complications were recorded and statistical analyses comparing the relations with preoperative tests' values were performed. Results: A total of 32 patients were included in this study but 4 patients were excluded later due to inoperability. The mean preoperative FEV1 was 59%, the mean DLCO was 66% and the mean VO2max was 18.7 ml/kg/min. Performed operations were lobectomy 20, pneumonectomy 7 and wedge 1. Cardiopulmonary complications were observed in 9 (32%) patients postoperatively. Any of 11 patients of whom VO2max value were above 20 ml/kg/min had postoperative complications while 5 of 12 (42%) patients having VO2 max values between 15-20 ml/kg/min and 4 of 5 (80%) patients having VO2max less than 15 ml/kg/min had complications ( p=0.001, x2 test). No relation between preoperative FEV1 and DLCO and postoperative complications were detected.