Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde pnömonektomi ve bronşial sleeve lobektomi olgularının karşılaştırılması ve sağkalım analizi
The evaluation of pneumonectomy and bronchial sleeve lobectomy cases in nonsmall cell lung cancer and survival analysis
  1. Tez No: 539306
  2. Yazar: MERVE HATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT CANSEVER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç Bu çalışmanın amacı sleeve lobektomi (SL) ve pnömonektomi (PN) sonuçlarını karşılaştırmak ve küçük hücre dışı akciğer kanserinde hangisinin alternatif prosedür olduğunu belirlemektir. Çalışmamızda küçük hücreli dışı akciğer kanseri nedeni ile kliniğimizde pnömonektomi (PN) veya bronşiyal sleeve lobektomi (BSL) uygulanmış hastalarımızın; genel özellikleri, postoperatif sonuçları, sağkalımları ve tümör nüksü açısından karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem Kliniğimizde Ocak 2009-Aralık 2017 yılları arasında malign nedenli akciğer rezeksiyonu yapılan 1064 hasta geriye dönük analiz edildi. Komplet cerrahi rezeksiyon yapılan 260 hasta (SL (n= 117) ve PN (n= 143)) incelendi. Tamamlayıcı pnömonektomi yapılan hastalar, eş zamanlı göğüs duvarı rezeksiyonu yapılan hastalar, postoperatif N2 tespit edilen hastalar, neoadjuvan tedavi almış olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Çalışmaya dahil edilen toplamda 169 hasta (SL 83 hasta, PN 86 hasta) demografik özellikler, morbidite, mortalite, sağkalım ve tümör nüksü açısından karşılaştırmalı olarak analiz edildi. Bulgular PN grubunda komplikasyon görülme oranı %41,8 iken, BSL grubunda ise %30,1 idi (p=0,82). Hastaların 30 günlük mortalite oranı PN'de %5,8 ve BSL grubunda ise %2,4 idi (p=0,679). PN'de lokal nüks oranı %6,9, BSL'de ise %8,4 idi (p=0,72). Rezeksiyon sonrası takiplerde uzak metastaz gelişme oranı PN'de %12,7 iken BSL'de %13,2 idi (p=0,72). Tüm hastaların ortalama sağkalımı 76,6 ay ve 5 yıllık sağkalım oranı %60,8 idi. PN grubunda ortalama sağkalım ve 5 yıllık sağkalım oranı 75 ay ve %64,9 idi. BSL grubunda ise ortalama sağkalım ve 5 yıllık sağkalım oranı 74 ay ve %57,4 idi (p=0,746). 65 yaş ve üstü hastalarda BSL lehine anlamlı sağkalım avantajı saptandı (p=0,032). Tartışma Bizim bulgularımız SL'nin düşük cerrahi risk ile uygulanabileceğini göstermiş ve PN'ye göre seçilmiş hastalarda SL'nin daha uzun sağkalım sağlayabileceğini ortaya koymuştur. Eğer anatomik açıdan mümkünse, küçük hücre dışı akciğer kanseri hastalarında SL, PN'ye uygun bir alternatif olarak düşünülmelidir.
Özet (Çeviri)
Aim This study aims to compare pneumonectomy (PN) and bronchial sleeve lobectomy (BSL) case results and decide which one is the alternate procedure. In our study we examined general statistics, post operative results, overall survival rates and tumor recurrence rates of patients with non-small cell lung cancer who had pneumonectomy or sleeve lobectomy. Material and Method Records of 1064 patients who had pulmonary resections due to non-small cell lung cancer between January 2009 and December 2017, are retrospectively analysed. A total of 260 patients (SL (n= 117) ve PN (n= 143)) who had complet pulmonary resections are listed. Patients who had complemantary pneumonectomy, chest wall resections and patients with post operative N2 disease are excluded from the study. One-hundred and sixty-nine patients (SL 83 patients, PN 86 patients) are analysed comparatively according to their demographic properties, morbidity, mortality, survival and tumor recurrence rates. Results Complication rate was %41,2 in PN group while it was %30,1 in BSL group (p=0.82). Thirty day mortality rate was %5,8 in PN, %2,4 in BSL group (p=0.679). Local recurrence rate was %6,9 in PN, %8,4 in BSL group (p=0.72). Distant metastasis rate after resection was %12,7 in PN, %13,2 in BSL (p=0.72). General overall survival was 76.6 months and 5 year survival rate was %60,8. Overall survival and 5 year survival rate in PN group are 75 months and %64,9. Overall survival and 5 year survival rate in BSL group are 74 months and %57,4 (p=0.746). There was statistically significant better overall survival rate in BSL group who are 65 years old and older patients (p=0.032). Discussion Our study shows that SL is applicable with low operation risk and exploited that SL has better overall survival compared to PN for selected patients. SL should be considered as an alternate surgery option for patients with non-small cell carcinoma if it is feasible anatomically.