Kadınlara eşleri veya flörtleri tarafından uygulanan şiddetin kadınlardaki benlik algısına ve cinsel yaşamlarına etkisinin incelenmesi
Analyzing the effects of violence of partners or spouses to womens self esteem and sexual lifes
- Tez No: 695358
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVZAT MUHTAR UÇTUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yapılan bu çalışmanın amacı kadınlara eşleri ya da flörtleri tarafından uygulanan şiddetin kadınlardaki benlik saygısına ve cinsel yaşamlarına olan etkisinin incelemesidir. Araştırmanın evrenini İstanbul'da yaşayan kadın bireyler oluşturmaktadır. Araştırmada kişisel bilgi formu, Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kadın, Aile İçi Kadına Yönelik Şiddet Ölçeği, Erkeğin Flörtte Uyguladığı Psikolojik Şiddete Yönelik Tutum Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği kullanılmıştır. Benlik Saygısı ile Erkeğin Flörtte Uyguladığı Psikolojik Şiddete Yönelik Tutumu arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Cinsel Yaşam Kalitesi puanı ile Erkeğin Flörtte Uyguladığı Psikolojik Şiddete Yönelik Tutumu arasında negatif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Benlik Saygısı ile Aile içi kadına yönelik şiddet arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Benlik Saygısı ile Fiziksel Şiddet alt boyutu arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Kadına uygulanan sözlü şiddet aslında onu bir baskı altında tutma ve sindirme amacı güden bir eylem olarak görülmektedir. Psikolojik şiddet günümüzde oldukça yaygın olarak var olmakta ve dinamik bir tartışma konusu olarak yer almaktadır
Özet (Çeviri)
Aim of this study; the effect of the violence from husbands to supouses to their partners self esteem and sexual lives Participants in this study were from İstanbul area.In the research; personal information form, Sexual Life Quality Scale (women), Psychological Violance Attitude of Men During Flirting Period Scale, Domestic Violence to Women Scale, Rosenberg Self Esteem Scale were used. There is a significant corralation between self esteem and psychological violence during flirting period. Also there is no significant corralation between sexual life quality and psychological violence from men during flirting period. there is a significant corralation between self esteem and domestic violence to women. There is also significant corralation between self esteem and physical violence sub-group. The verbal violence to women can be seen as a suppresion and intimidation method. Psychological violence is very common in our daily world and it can be seen as a dynamic discussion topic. The subject of psychological violence can be harmful for the persons self esteem and freedom. Psychological violence mostly brings up high levels of anger with it.