Bilgisayar bilimleri öğretimine disiplinlerarası bir yaklaşım: Fen ve matematik alanında blok-tabanlı uygulamalar
Interdisciplinary approach to computer science teaching: Block-based applications i̇n science and mathematics
  1. Tez No: 695381
  2. Yazar: ADİL ÇAKO
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE GÖKÇE BİLGİÇ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı, bilişim teknolojileri aday öğretmenlerinin fen ve matematik alanındaki konu alan uzmanı/branş öğretmenleri ile birlikte disiplinlerarası materyal geliştirme süreçlerinin incelenmesidir. Ayrıca disiplinlerarası bilgisayar bilimleri öğretimi kapsamında programlama öğretiminde içerisine alan bu çalışmada, blok-tabanlı uygulama ortamlarının kullanılması amaçlanmaktadır. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümünde Özel Öğretim Yöntemleri 2 dersine kayıtlı 27 bilişim teknolojileri aday öğretmeninden oluşmaktadır.Araştırma sürecinde ayrıca alan uzmanı/branş öğretmenleri yer almaktadır. Alan uzmanı öğretmenleri Samsun ili Tekkeköy ilçesi Büyüklü Ortaokulunda ve Büyüklü İmam Hatip Ortaokulunda görev yapan Matematik, Fen Bilimleri ve Bilişim Teknolojisi öğretmenlerinden oluşmaktadır. Katılımcılar ile disiplinlerarası materyal geliştirme süreci sonrasında yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Ayrıca gözlem notları, proje öğretmen dönütleri ve materyal raporları da araştırmanın diğer veri kaynaklarını oluşturmuştur. Elde edilen nitel veriler ATLAS.ti nitel analiz programı kullanılarak analiz edilmiştir. Ayrıca materyal yönergeleri araştırmacı tarafından hazırlanan rubrik ile değerlendirilmiştir.Değerlendirme sonrasında en yüksek puan alan 3 yönerge ve en düşük puan alan 3 yönerge belirlenmiş ve en yüksek puan alan yönergelerde öne çıkan özellikleri bulgular kısmında yorumlanmıştır.Araştırmadan elde edilen verilere göre disiplinlerarası materyallerde en önemli nokta disiplinlerarası ders ilişkilerini oluşturmaktır. Buna ek olarak geliştirilen materyallerde 21. yüzyıl becerilerine uyumlu becerileri öne çıkarmanın önemi karşımıza çıkmıştır. Elde edilen veriler sonucunda ise materyal hazırlama sürecinde aday öğretmenlerin disiplinlerarası ders ilişkilerini oluşturma kısmında zorlandıkları tespit edilmiştir. Bununla bilikte alan öğretmenlerin rehberliğinde hazırlanılan materyallerde dersler arası konu belirlemede ve disiplinlerarası ilişkilendirme konularında aday öğretmenlere katkıda bulundukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the interdisciplinary material development process of prospective Information Technologies (IT) teachers together with subject-matters teachers in the field of science and mathematics. Block-based programming environment was used to develop interdisciplinary material for computer science education. The study was designed as a case study which is a qualitative research method. Participants were 27 information technologies prospective teachers who enrolled in Special Teaching Methods 2 course in the Department of Computer and Instructional Technology Education at Ondokuz Mayıs University. Mathematics, Science and Information Technology teachers who work at Büyüklu Secondary School and Büyüklu Imam Hatip Secondary School in Tekkeköy District of Samsun Province were the subject-matter participants of the study. Data was collected using through semi-structured interviews, observation notes, feedbacks of the subject-matter teachers, and material reports. Qualitative data were analyzed using atlas.ti 9 qualitative analysis program. In addition, rubric was used to evaluate the material guides. 3 highest-scored guide and 3 lowest-scoring guide were used to interpret thefindings of the study. According to data obtained in the study, building the interdisciplinary course relations was the important part for teachers. In addition, the importance of highlighting skills compatible with 21st century skills has emerged in the materials developed. As a result of the data obtained, it was determined that the candidate teachers had difficulties in creating interdisciplinary course relations during the material preparation process. In addition, IT teachers and subject-matters should study together to develop interdisciplinary materials to support interdisciplinary computer science education.