Secondary school students' programming and computational thinking skills: Traditional and interdisciplinary approaches to teaching programming
Ortaokul öğrencilerinin programlama ve bilgi işlemsel düşünme becerileri: Programlama öğretiminde geleneksel ve disiplinler arası yaklaşım
  1. Tez No: 664178
  2. Yazar: RÜKİYE ALTIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SANİYE TUĞBA TOKEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
K-12'de Bilgisayar Bilimi eğitimine odaklanma, günümüzün bilgi işlemsel düşünme konusunda yetenekli bir nüfusa olan ihtiyacı ve bilgisayar bilimi alanı dâhilinde veya en azından alanla ilgili olan kariyerlerin büyümesiyle aynı doğrultuda artmıştır. Bu nedenle, programlamanın artık birçok kişi tarafından geleneksel öğrenme yöntemlerinde vazgeçilmez bir değişim olarak kabul edildiği ve okul çağındaki öğrencilerin çoğunun gelecekteki kariyer seçimlerinde önemli bir rol oynadığı anlaşıldığı için, genç öğrenciler, erken yaşlardan itibaren bilgisayar bilimi ile tanışmalıdır. Mevcut çalışma iki ana amaca hizmet etmeyi amaçlamaktadır. İlk olarak, çalışma, hem geleneksel hem de disiplinler arası bir yaklaşımla programlama öğretmenin ortaokul öğrencilerinin programlama becerileri ve ayrıca bilgi işlemsel düşünme becerileri üzerindeki etkilerine odaklanmıştır. İkinci olarak, çalışma, programlama becerilerini edinme ve kalıcı öğrenme arasındaki farkları değerlendirmek için matematiğin programlama öğretimine ikinci bir disiplin olarak nasıl dâhil edileceğini incelemiştir. Çalışma, dört rastgele atanmış deney grubu ve dört rastgele atanmış kontrol grubu ile büyük bir örneklem (N = 188) üzerinde gerçekleştirilen Yarı Deneysel bir araştırmayı sunmaktadır. Bu bağlamda, çalışmanın verileri, öğrencilere öğretilen programlama diline göre uygulanan bir kazanım testine ek olarak, Bilgisayar Programlama Öz-Yeterlik Ölçeği, Bilgi İşlemsel Düşünme Becerileri Öz-Yeterlik Ölçeği ve Matematik Tutum Ölçeği olmak üzere üç farklı ölçek kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın nitel verilerini toplamak için hem öğrencilerle hem de öğretmenleriyle görüşmeler yapılmıştır. Çalışma, deney gruplarında yer alanlara disiplinler arası bir yaklaşımın kullanılarak öğretildiği ve kontrol grubundakilere ise geleneksel yönteme göre öğretildiği iki farklı grup kümesi ile uygulanmıştır. Her iki grup kümesine de farklı ders planlarına göre öğretilmiş, deney gruplarına matematik entegrasyonu ile programlama öğretilirken, kontrol gruplarına geleneksel tek disiplin yöntemine göre öğretilmiştir. Toplamda 12 Bilişim Teknolojileri öğretmeni ve iki matematik öğretmeni hem ders planlarının hem de etkinliklerin hazırlanmasında aktif rol almıştır. Yarı-deneysel tasarım metodu kullanılarak (N = 188) uygulanan bu çalışmada rastgele atanan dört deneysel grup ve dört kontrol grubu ile çalışılmıştır. Çalışmada elde edilen veriler;“Bilgisayar Programlama Öz Yeterlilik Ölçeği”,“Bilgi İşlemsel Düşünme Becerileri Öz Yeterlilik Ölçeği”ve“Matematik Tutum Ölçeği”olmak üzere üç farklı ölçek ve bir“Programlama Kazanım Testi”ile elde edilmiştir. Nitel verileri toplamak için hem öğrencilerle hem de öğretmenlerle görüşmeler yapılmış; çalışma, disiplinler arası iş birliği yaklaşımıyla programlamanın öğretildiği deneysel grup ve geleneksel öğretim yöntemleriyle programlamanın öğretildiği kontrol grubu olmak üzere iki grup ile yürütülmüştür. Çalışmanın sonuçları, disiplinler arası bir yaklaşım olarak entegre edilmiş matematik ile programlama öğretiminin hem öğrencilerin programlama hem de bilgi işlemsel düşünme becerilerini artırdığını göstermiştir. Ayrıca, sonuçlar matematik entegrasyonu ile programlama öğretiminin öğrencilerin öğrenme süreçlerini etkilediğini göstermiştir. Deney gruplarında öğrenim gören öğrenciler için önemli ölçüde artan akılda tutma sonuçlarına göre, öğrenenler yeni öğrendikleri programlama bilgilerini uzun süreli belleklerinde muhafaza etmişlerdir. Bu nedenle mevcut çalışma, öğrencilerin programlama öğrenmelerini olumlu yönde etkilediği gösterilen bir ortaokul programlama dersi için ders planları sağladığından dolayı önemli kabul edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The focus on K-12 Computer Science education has increased in line with today's need for a population skilled in computational thinking, and with the growth in careers that are within or at least related to the field of computer science. As such, young learners should be introduced to computer science from an early age, as programming is now considered by many to be an indispensable change to traditional learning methods, and is seen as playing a significant role in the future career choices of most school-aged learners. The current study aims to serve two main purposes. First, the study focused on the effects of teaching programming, through both a traditional and an interdisciplinary approach, on secondary school students' programming skills and also on their computational thinking skills. Second, the study examined how to involve mathematics as a second discipline in the teaching of programming in order to assess the differences between programming skills acquisition and retention. The study presents a Quasi-Experimental research conducted on a large sample (N = 188), with four randomly assigned experimental groups and four randomly assigned control groups. In this context, the study's data were collected using three different scales; the Computer Programming Self-Efficacy Scale, the Computational Thinking Skills Self-Efficacy Scale, and the Mathematics Attitude Scale, in addition to an achievement test applied to students according to the programming language that they were taught. Interviews were conducted with both the students and their teachers in order to collect the study's qualitative data. The study was applied with two different sets of groups, with those in the experimental groups taught using an interdisciplinary approach, whilst those in the control groups were taught according to the traditional method. Both sets of groups were taught based on different lesson plans, with the experimental groups taught programming with the integration of mathematics, while the control groups were taught according to the traditional single-discipline method. In total, 12 ICT teachers and two mathematics teachers took an active part in the preparation of both lesson plans and the activities. The study's results showed that teaching programming with mathematics integrated as an interdisciplinary approach increased both the students' programming and computational thinking skills. Additionally, the results showed that teaching programming with the integration of mathematics affected the students' learning processes. According to retention results having notably increased for those students who studied in the experimental groups, the learners maintained their newly learned programming knowledge within their long-term memory. The current study is therefore considered important in that it provides lesson plans for a secondary school programming course that has been shown to positively affect students' programming learning.