İnovasyon politikalarının Türkiye ekonomisine etkileri: Teknokent bölgeleri örneği
Economic effects of innovation policy: Sample of technocity regions
- Tez No: 695389
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH ÖZÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
İNOVASYON POLİTİKALARININ TÜRKİYE EKONOMİSİNE ETKİLERİ: TEKNOKENT BÖLGELERİ ÖRNEĞİ Çağımızda, teknolojilerin devamlı olarak değiştiği ve geliştiği kaçınılmaz bir gerçektir. İnsanlar, değişen ihtiyaçları doğrultusunda yeni teknolojilere ve tekniklere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu kapsamda yaşanan değişim ve gelişim ülkelerin ekonomik ve sosyal refahını etkilemekle birlikte dünya pazarlarındaki rekabeti de yönetmektedir. Ortaya çıkan bu değişim ve gelişimin temel unsuru inovasyon olarak karşımıza çıkmaktadır. İhtiyaçların değişmesi ile birlikte farklı inovasyon sistemleri üretilmesi gerekmektedir. Birbirine bağlı olan inovasyon ve teknolojik gelişmeler sadece bulunduğu ülkeyi değil teknoloji aktarımı yoluyla bütün dünyayı etkileyebilmektedir. Bu sebeple yoğun rekabet ortamında ayakta kalmak isteyen yapıların tümü dünyada ortaya çıkan yenilikleri takip ederek devamlı olarak kendisini geliştirecek yöntemleri ortaya koymak için çalışmaktadır. Bu yeniliklerin takip edilip geliştirilebilmesi adına 20. yy.'ın başında ortaya çıkmış olan teknokentler büyük önem taşımaktadır. Her ne kadar ülkemizde kendine yer bulması daha geç olsa da, teknokentler tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de oldukça büyük öneme sahiptir. Ülkemizde 2001 yılında çıkarılan kanunla yasallık kazanması üniversite, sanayi ve kamu kuruluşlarını bir araya getirerek teknokentlerin güçlenmesini sağlamıştır. Teknokentler günümüze kadar hızla çoğalarak ülkemizdeki teknolojik gelişmelerin hızlanmasını sağlamıştır. Böylece Türkiye'nin bilim ve üretim teknolojilerine büyük katkı sağlayarak dünya pazarlarına kendini hazırlayacak zemini elde etme çabası hızlanmıştır. Bu bağlamda inovasyon politikalarının türkiye ekonomisine etkilerini teknokent bölgeleri örneği ile ortaya koymak amacıyla hazırladığımız tez çalışmamız toplamda dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde İnovasyon kavramından bahsedilerek inovasyon türleri ve inovasyonunu önemi açıklanmıştır. İkinci bölümde Türkiye'de ve dünyadaki inovasyon yapısı incelenerek çeşitli ülkelerden inovasyon örnekleri verilmiştir. Üçüncü bölümde teknokentlerin tanımı yapılarak teknokent modelleri ve teknokentlerin organizasyon yapısı incelenerek avantajları ortaya konmuştur. Dördüncü bölümde ise Türkiye'de teknokentlerin gelişimi ele alınarak çeşitli üniversitelerdeki teknokentlerle ilgili bilgi verilmiştir Anahtar Kelime: İnovasyon, teknokent, teknoloji, yenilik.
Özet (Çeviri)
ECONOMIC EFFECTS OF INNOVATION POLICY: SAMPLE OF TECHNOCITY REGIONS In our age, it is an inevitable fact that the technologies constantly change and develop. People need new technologies and techniques in line with their changing needs. In this context, the change and development that is taking place affect the economic and social prosperity of the countries as well as the competition in the world markets. The fundamental element of this change and development emerges as innovation. Different innovation systems need to be produced with changing needs. The interconnected innovation and technological developments can affect the whole world through technology transfer, not just the country in which it is located. For this reason, all of the structures that want to survive in an intense competitive environment are trying to put forth ways to continuously improve themselves by following the innovations that are emerging in the world. The technocents that emerged at the beginning of the 20th century are of great importance in order to follow and improve these innovations. Although finding the place in our country later TechnoPark as though the whole world has quite great importance in Turkey. The legitimacy of the law, which was enacted in 2001, in our country brought together the universities, industry and public institutions and strengthened the technocents. The technopolis have multiplied so rapidly that the technological developments in our country accelerated. Thus the world market by providing major contribution to Turkey's science and production technology has accelerated efforts to prepare himself. In this context, we prepare our thesis on the impact of innovation policies turkey economy in order to reveal the sample of the technopolis is composed of four chapters in total. In the first chapter, the concept of innovation is mentioned and the importance of innovations and innovations are explained. In the second part examined the structure in Turkey and in the world of innovation and examples of innovation from various countries are given. In the third chapter technocents are defined and technocenter models and organizational structure of technocents are examined and their advantages are revealed. In the fourth section information is given about the various universities by considering the development of Technopolis Technopolis in Turkey. Keyword: Innovation, technocity, technology, innovation.