Sürdürülebilir çevre ve yenilenebilir enerji açısından yeşil ekonominin çok kriterli karar verme yöntemleri: Türkiye ve Avrupa Birliği ülkelerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 980507
  2. Yazar: KÜBRA GÜRÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnovasyon, Girişimcilik ve Yönetim Bilim Dalı
Özet
Tarih boyunca ekonomik kalkınmayı ve toplumsal refahı sağlamak tüm dünya ülkelerinin ortak hedefi olmuştur. Ancak günümüzde küresel ısınma, doğal kaynakların tükenmesi ve çevresel bozulmalar gibi sorunların artış göstermesi bu hedeflere ulaşmayı zorlaştırmaya başlamıştır. Bu sorunlarla mücadele edebilmek ve insanlığa sürdürülebilir bir gelecek inşa edebilmek için yenilikçi bir çözüm arayışı içine girilmiştir. Bu da yeşil ekonomi ve yenilenebilir enerji kavramlarının dünya genelinde hızla kabul görüp yayılmasına sebep olmuştur. Bu çalışmada, Türkiye ve Avrupa Birliği ülkelerinde uygulanan yeşil ekonomi politikalarının çevresel sürdürülebilirlik ve yenilenebilir enerji açısından karşılaştırmasını yapmak amaçlanmaktadır. Bu kavram açısından performansı değerlendirmek ve ülkeleri karşılaştırmak amacıyla The Green Future Index 2023 verileri kullanılarak karbon emisyon, enerji geçişi, yeşil toplum, temiz inovasyon ve iklim politikası boyutlarına ait veriler çok kriterli karar verme yöntemleri ile ele alınmaktadır. Göstergelerin ağırlıkları objektif ağırlıklandırma yöntemlerinden biri olan CRITIC yöntemi ile belirlenmekte ve göstergelere ilişkin verisi olan tüm AB ülkelerini ve dünyadaki önemli ulusları çok kriterli karar alma yöntemlerinden MAUT, COPRAS yöntemleri ile analiz ederek değerlendirmektedir. Çalışmanın sonuçları, endeksin sonuçları ile karşılaştırılmaktadır. Ayrıca bu ülkeler için çalışmanın sıralamasının ilgili endeksin sıralamasıyla tutarlılığını değerlendirmek amacıyla Spearman Korelasyon analizi kullanılmaktadır. Ülke bazında yapılan değerlendirmelerde kuzey Avrupa ülkeleri ile Hollanda, Fransa, Güney Kore gibi ülkeler çalışmadaki diğer ülkelere göre ilgili göstergeler açısından daha iyi performans gösterdiği görülmektedir. Yeşil ekonomi hedefleri açısından bu analiz ve tekniklerin sonuçları işletmeler ve hükümetler için stratejik bir karşılaştırma aracı sunmaktadır. Çalışma sonucunda yeşil ekonominin sürdürülebilir çevre ve ekonomi üzerindeki olumlu etkileri konusunda daha fazla farkındalık oluşması ve farklı yöntemler kullanılarak yapılacak gelecekteki araştırmaların bulgularının bu yaklaşımın sonuçlarıyla karşılaştırılması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, ensuring economic development and social welfare has been a common goal for all countries in the world. However, today, the increase in problems such as global warming, depletion of natural resources and environmental degradation has started to make it difficult to achieve these goals. In order to combat these problems and build a sustainable future for humanity, an innovative solution has been sought. This has caused the concepts of green economy and renewable energy to be rapidly accepted and spread throughout the world. This study aims to compare the green economy policies implemented in Türkiye and the European Union countries in terms of environmental sustainability and renewable energy. In order to evaluate the performance in terms of this concept and to compare the countries, The Green Future Index 2023 data is used to evaluate the data on carbon emissions, energy transition, green society, clean innovation and climate policy dimensions with multi-criteria decision-making methods. The weights of the indicators are determined with the CRITIC method, one of the objective weighting methods, and all EU countries and important nations in the world that have data on the indicators are analyzed and evaluated with the MAUT and COPRAS methods, which are multi-criteria decision-making methods. The results of the study are compared with the results of the index. In addition, Spearman Correlation analysis is used to evaluate the consistency of the ranking of these countries with the ranking of the relevant index. In the country-based evaluations, it is seen that northern European countries and countries such as the Netherlands, France, and South Korea perform better in terms of the relevant indicators than other countries in the study. The results of these analyses and techniques provide a strategic comparison tool for businesses and governments in terms of green economy targets. As a result of the study, it is expected that more awareness will be created about the positive effects of green economy on sustainable environment and economy and that the findings of future studies using different methods will be compared with the results of this approach.