Nonlinear dynamics between investor sentiment and stock movements: Evidence from Borsa Istanbul
Yatırımcı duyarlılığı ile hisse senedi hareketleri arasındaki doğrusal olmayan dinamikler: Borsa İstanbul örneği
  1. Tez No: 695405
  2. Yazar: ASLIHAN GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK DALGIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmanın amacı, yatırımcı duyarlılığının hem rasyonel hem de irrasyonel bileşenleri ile hisse senedi piyasaları arasındaki doğrusal olmayan dinamikleri incelemektir. Toplam yatırımcı duyarlılığı hakkında doğru bir açıklama yapabilmek için irrasyonel ve rasyonel bileşenlerine ayrıştırılmıştır. BIST 100 Endeksi'nin yatırımcı duyarlılığının irrasyonel ve rasyonel bileşenleri, hisse senedi getirileri ve oynaklığı arasındaki doğrusal olmayan dinamikleri eşik regresyon modelleri kullanılarak incelenmiştir. Bulgularımız, (i) hem düşük hem de yüksek getiri durumlarında, rasyonel yatırımcı duyarlılığının hisse senedi getirilerini olumlu etkilediğini, (ii) rasyonel duyarlılığın yüksek getiri durumunda düşük getiri durumuna göre daha fazla etkiye sahip olduğunu, (iii) yüksek oynaklık durumunda, rasyonel yatırımcı duyarlılığı borsa oynaklığını olumsuz etkilediğini ortaya çıkarmıştır. Sonuçlar, rasyonel bileşenden kaynaklanan iyimser ortamın hisse senedi getirilerini olumlu etkilediğini, yatırımcıların olumlu beklentilerinin ise hisse senedi piyasasındaki belirsizliği ve oynaklığı azaltarak ekonomik ortamı şekillendirdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine nonlinear dynamics between both rational and irrational components of investor sentiment and stock market movements. In order to provide a proper explanation about total investor sentiment, we decompose its irrational and rational components. We examine the nonlinear dynamics between irrational and rational components of investor sentiment, stock market returns and volatility of the BIST 100 Index utilizing threshold regression models. Our findings reveal that (i) in both low and high return states, rational investor sentiment positively impact the stock market returns, (ii) the rational sentiment have more impact in the high return state than that of the low return state, (iii) in the high volatility state, rational investor sentiment negatively impact the stock market volatility. Results suggest that optimistic environment originating from the rational component positively affects the stock market returns where the investors' positive expectations shape the economic environment by decreasing the uncertainty and the volatility of stock market.