Bir merkezde izlenen juvenil idyopatik artrit olgularının prognozu
Prognosis of of juvenile idiopathic arthritis (JIA) patients followed in a single center
  1. Tez No: 335939
  2. Yazar: MEHMET YÜRÜYEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. HURİ ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bir merkezde izlenen juvenil idyopatik artrit (JİA) olgularının uzun dönem prognozunu incelemek.Yöntem: 1985 yılından beri kliniğimizde JİA tanısıyla izlenen, kliniğimize başvuru yaşı 16'nın altında olup, ilk başvurularından itibaren en az 5 yıl izlenmiş olan hastalar; fonksiyonel durumları, hasar indeksleri, kullandıkları ilaçlar, püberteye giriş yaşları, büyümeleri, sosyoekonomik durumları, ve hastalığa bağlı gelişen komplikasyonlar açısından sorgulandı, dosyaları incelendi, fizik muayene ve laboratuar tetkikleri yapıldı. Hastaların fonksiyonel durumları HAQ, hasar durumları ise jüvenil artrit hasar indeksi (JADİ) kullanılarak değerlendirildi. JİA'lı hastaların fonksiyonel ve sosyoekonomik durumları, sağlıklı ve hastalıklı (ailevi Akdeniz ateşi) kontrol grupları ile karşılaştırıldı.Bulgular: Çağırılan 191 hastanın 135'ine (K:E 82:53) ulaşıldı. Bunların 129'ı kliniğimizde değerlendirildi. Ortalama izlem süresi 15±6,8 yıl, ortalama yaş 23,9±7,8 ve hastalık başlangıç yaşları 8,8±4,4 olarak bulundu. Başlangıç alt tipleri: %18,5 sistemik, %19,2 oligoartiküler, %26,6 RF(-) poliartiküler, %8,8 RF(+) poliartiküler, %24,4 entesit ilişkili artrit ve %2,2 psöriatik artritti. Mortalite oranı %3,1 idi . İzlem sonunda %42,6 remisyon, sadece %17'sinde ilaçsız remisyon vardı. Morbiditeyi etkileyen prediktif faktörler: kadın cinsiyet, artan izlem süresi, izlemde eritrosit sedimentasyon hızı (ESH) yüksekliği, ve poliartiküler başlangıç tipi olarak belirlendi. Hastaların %29'unda (HAQ > 1,5) ciddi fiziksel kısıtlanma vardı. Önceden üveiti olan hastaların (%9,6), %4'ünde üveit hala devam etmekteydi. Amilodoz %6,6 ve osteoporoz %33 oranındaydı. JİA'lı hastaların tamgün çalışma oranı ve eğitim düzeyleri kontrollere benzerken, günlük yaşamda fiziksel kısıtlılık, lineer büyüme geriliği (%13,7), puberte gecikmesi ((%16,6), hastalığa bağlı işsizlik (%19,6) ve eğitimini tamamlayamama (%10,7) oranı kontrollerden yüksekti (p< 0.001).Sonuç: Ortalama 15 yıllık izlem sonunda hastaların %58'inde hala aktif hastalık devam etmektedir. Yüzde 69 hasta hastalığı modifiye edici ilaçlardan en az birine gereksinim duymaktadır. Çocukluk çağında başlayan bu hastalığın erişkin yaşlarda da ciddi takibi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
To investigate the long term prognosis of juvenile idiopathic arthritis patients followed in a medical center.Methods: Since 1985, patients followed with diagnosis of JIA, with the admission age under 16 and at least 5 years followed-up were asked to report about their functional status, the damage status, drugs they used, puberty age, growth, socioeconomic status and disease-related complications. Their files and laboratory tests were examined. Functional status of patients were evaluated with HAQ and damage status with juvenile arthritis damage index (JADI). Socioeconomic and functional status of patients with JIA were compared with healthy and diseased groups.Results: Reached 135 of 191 patients (F:M 82:53) and 129 were evaluated in the clinic. Mean age of follow-up 15±6.8, the mean age 23.9±7.8 and onset age 8.8 ± 4.4 were found. Initial sub-types: 18.5% systemic, oligoarticular 19.2%, 26.6% of RF (-) polyarticular, RF 8.8% (+) polyarticular, psoriatic arthritis 2.2% and 24.4% ERA. The mortality rate was 3.1%. At the end of the follow-up, 42.6% remission was achieved, only 17% remissions were without drugs. The predictive factors affecting the morbidity: female gender, increased follow-up period, follow-up erythrocyte sedimentation rate (ESR) in height, the polyarticular onset type were showed. Twenty-nine percent of patients (HAQ> 1.5) had severe physical disability. Earlier üveitis developed patients (9,6%) were still had üveitis (4%). Amilodosis was found 6.6% and osteoporosis 33%. While full-time working and education level of JIA patients were similar with controls, physical limitations in daily life, linear growth retardation (13.7%), delay of puberty (16.6%), disease-related unemployment (19.6%) and not being able to complete education (10.7%) rate was higher than controls (p< 0.001).Conclusion: At the 15-year follow-up, active disease have still been persisting in 58%. Sixty-nine percent of patients need one of the disease modifying drugs. So, this disease starting in childhood needs serious follow-up in adulthood.