Ailesel idiyopatik jeneralize ve fokal epilepsili olgularda genetik, klinik, nöbet ve elektroensefalografi özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of genetic, clinical, seizure and electroencefalographic features in family idiopatic generalized and focal epilepsy patients
  1. Tez No: 839197
  2. Yazar: ASIM ORUJOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Epilepsi beynin sürekli epileptik nöbet oluşturmaya yatkınlığı ile karakterize bir hastalıktır ve bu durum nörobiyolojik, kognitif, psikolojik ve sosyal sonuçlara neden olur. Epilepside spesifik bir genetik etiyolojiyi saptanması hem çocuklarda hem de yetişkinlerde önemli faydalar sağlamaktadır. Hastalar genellikle sıkıntılı bir tanı sürecinden sonra bir neden bulduklarında rahatlarlar, invaziv testlerden kaçınılabilir ve uygun aile danışmanlığı sağlanabilir. Aynı zamanada genetik tanının tedaviyi yönlendirebileceği bazı genetik nedenli epilepsilerde uygun tedavi seçimi yapılabilir. Bu araştırmada birinci derece akrabalarından en az birinde epilesi öyküsü olan idiyopatik jeneralize ve fokal epilepsili olguların, demografik, klinik, nöbet, fenotipik özelliklerinin, elektroensefalografi ve nörogörüntüleme bulgularının, genetik inceleme sonuçları ile karşılaştırmalı olarak retrospektif değelendirilmesi amaçlanmaktadır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı epilepsi polikliniğinde takipli, 18-65 yaş aralığında, birinci derece akrabalarından (anne-baba-çocuk-kardeş) en az birinde epilepsi hastalığı öyküsü olan, epilepsi hastalığına yönelik genetik test yapılmış olan 34 idiyopatik fokal ve jeneralize epilepsili hasta dahil edildi. Çalışmaya alınan tüm hastalara epilepsi gen paneli veya tüm ekzom dizileme genetik testi yapılmıştı. Hastaların genetik test sonucu nöbet başlangıç yaşı, demografik klinik, nöbet özellikleri, fenotipik-genotipik ilişkiler, kalıtım özellikleri, genetik-elektroensefalografi, genetik- nörogörüntüleme ilişkisileri, literatürde aynı genetik varyantla ilgili bilgiler ile karşılaştırmalı değerlendirildi. Hastaların verileri kliniğimiz arşivindeki dosyalarından elde edildi. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen 34 hastaların 14'ü erkek (%41.2) , 20'si kadındı. Çalışmaya genetik test yapılmış olan hastalar dahil edildi ve 12 hastaya (%32.4) epilepsi paneli, 22 hastaya (%64.6) tüm ekzom dizileme genetik testi yapılmıştı. Toplam 13 (%38.3) hastada genetik test sonucu anlamlı genetik varyant saptanmıştı. Genetik testlerde amlamlı genetik varyant saptanma oranı epilepsi paneli ve tüm ekzom dizileme yapılan hastalarda literatürle benzer oranda idi. Patojenik genetik varyant saptanan hasta grupunda nöbet başlangıç yaşı daha erkendi. Nöbet başlangıç yaşı ve patojenik genetik varyant saptanması arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki vardı. İdiyopatik fokal epilepsilerde anlamlı patojenik genetik V varyant saptanma oranı, idiyopatik jenealize epilepsi grupuna göre daha fazla idi. Ancak istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmadı. SONUÇ: Bu çalışmada ailesel özellikli idiyopatik fokal ve jeneralize epilepsili hastalarda genetik testlerin yeri ve hasta izlemi, tanı, tedavi planına katkısı tartışılmıştır. Aynı zamanda genetik test sonuçlarıyla hastaların demografik, klinik, nöbet özellikleri, elektroensefalografi ve nörogörüntüleme bulguları arasında ilişiki tartışılmıştır. Küçük bir örneklem grubuna sahip olmasına rağmen bulgularımız literatürü destekler şekilde sonuçlara ulaşılmıştır. Çalışmamıza alınan hastaların büyük bir kısmı pediatrik yaş grupunda epilepsi tanısı alsa da tüm hastalara genetik testler erişkin nöroloji takiplerinde yapılmıştı. Buna ragmen anlamlı genetik bulgu saptanma oranı, genetik sonuçların hastaların tanı, izlem ve tedavisine katkısı genel hasta popülasyonuna benzer idi. Erken başlangıçlı epilepsisi olan ve artık yetişkin olan bireyler, muhtemelen kapsamlı genetik testlerin yaygın olmadığı dönemde epilepsi tanısı almış olabilir, bu nedenle genetik özellikleri olan erişkin epilepsi hastaları da genetik test için aday olarak kabul edilmelidir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Epilepsy is a disease characterized by the predisposition of the brain to produce persistent epileptic seizures, with neurobiological, cognitive, psychological and social consequences. Detection of a specific genetic etiology in epilepsy provides significant benefits in both children and adults. Patients are often relieved when they find a cause after a difficult diagnostic process, invasive testing can be avoided and appropriate family counseling can be provided. At the same time, appropriate treatment selection can be made in some genetically originated epilepsies where genetic diagnosis can guide treatment. In this study, it was aimed to retrospectively evaluate the demographic, clinical, seizure, phenotypic characteristics, electroencephalography and neuroimaging findings of patients with idiopathic generalized and focal epilepsy who had epilepsy in at least one of their first-degree relatives and to compare them with genetic examination results. MATERIALS AND METHODS: The study included 34 idiopathic focal and generalized epilepsy patients aged 18-65 years, who were followed in the epilepsy outpatient clinic of Ege University Faculty of Medicine, Department of Neurology and had epilepsy in at least one of their first-degree relatives (mother-father-child-sibling). Epilepsy gene panel or whole exome sequencing genetic testing was performed on all patients included in the study. The genetic test results of the patients were compared with the seizure onset age, demographic-clinical, seizure characteristics, phenotypic-genotypic relationships, hereditary characteristics, genetic- electroencephalography, genetic-neuroimaging relationships, information about the same genetic variant in the literature, and the characteristics of the reported case series. The data of the patients were obtained from the files in the archive of our clinic. RESULTS: Of the 34 patients included in the study, 14 (41.2%) were male and 20 were female. Patients who had genetic testing were included in the study, and epilepsy panel was performed in 12 patients (32.4%) and whole exome sequencing genetic testing was performed in 22 patients (64.6%). Significant genetic variant was detected in 13 (38.3%) patients in total as a result of genetic testing. The rate of detection of significant genetic variants in genetic tests was similar to the literature in patients with epilepsy panel and whole exome sequencing. Seizure onset age was earlier in the patient group with pathogenic genetic variant. There was also a statistically VII significant relationship between the age of onset of seizure and the detection of pathogenic genetic variants. The rate of detection of significant pathogenic genetic variants in idiopathic focal epilepsies was higher than in the idiopathic generalized epilepsy group. However, no statistically significant relationship was found. CONCLUSİON: In this study, the role of genetic testing in patients with familial idiopathic focal and generalized epilepsy and its contribution to patient follow-up, diagnosis and treatment plan are discussed. At the same time, the relationship between demographic, clinical, seizure characteristics, electroencephalography and neuroimaging findings and genetic test results were discussed. Although it has a small sample group, our findings support the literature. Although most of the patients included in our study were diagnosed with epilepsy in the pediatric age group, genetic tests were performed on all patients during their adult neurology follow-up. However, the rate of detection of significant genetic findings and the contribution of genetic results to the diagnosis, follow-up and treatment of patients were similar to the general patient population. The age at which genetic testing is performed should not affect the testing decision or the type of testing chosen. Individuals with early-onset epilepsy who are now adults may have been diagnosed with epilepsy at a time when comprehensive genetic testing was not common, therefore adult epilepsy patients with genetic characteristics should be considered candidates for genetic testing.