Periodontal hastalıkta disbiyozisin önlenmesinde probiyotiklerin rolü
The role of probiotics for preventing dysbiosis in periodontal disease
- Tez No: 695450
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN ÖZMERİÇ KURTULUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Randomize kontrollü klinik çalışmada periodontitisli hastaların başlangıç periodontal tedavisine ek probiyotik (çiğneme tableti) ve kefir tüketiminin oral mikrobiyotanın değişimine ve tedaviye etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı Kliniği'ne tedavi için başvuran 36 sistemik olarak sağlıklı, periodontitis teşhisi konulmuş gönüllüler araştırmamıza dahil edilmiştir. Dahil edilme kriterlerinin yanında araştırma kapsamında hastaların beslenme alışkanlıkları da anket ile ölçülmüştür. Periodontal inceleme için plak indeks, gingival indeks, sondlamada kanama, periodontal cep derinliği ve klinik ataşman seviyesi ölçümleri yapılmıştır. Araştırmaya dahil edilen hastalar randomize olarak 3 gruba ayrılmıştır; probiyotik, kefir ve kontrol grubu. İlk seansta hastaların klinik indeks kayıtları alındıktan sonra periodontal teşhis konulmuş ve subgingival mikrobiyal dental plak örneklemeleri yapılmıştır. Supragingival mikrobiyal dental plak örneği uzaklaştırılıp, steril gracey küretle nazikçe subgingival mikrobiyal dental plak örneği alınmıştır. Aynı seansta periodontal başlangıç te-davisine başlanmıştır ve tedaviyle eş zamanlı olarak dahil oldukları gruplara göre 14 gün boyunca günde bir kere çiğneme tableti olarak probiyotik ya da sıvı olarak kefir tüketmeleri, kontrol grubunda ise ilave bir gıda takviyesi tüketmemeleri önerilmiştir. İndeksler 1. ve 3. aylarda tekrarlanmıştır. Subgingival mikrobiyal dental plak örnekleri, başlangıç ve 3. ayda alınıp DNA dizileme analizi ile Tanneralla forsythia (T. forsythia) Porphyromonas gingivalis (P. gingivalis) ve Treponema denticola (T. denticola) değerlendirilmiştir. Grup içi plak indeksi, gingival indeks, sondlamada kanama, periodontal cep derinliği ölçümleri ve klinik ataşman seviyesinde tüm gruplarda anlamlı fark görülürken (p0,0167). Tüm gruplarda T. forsythia grup içi anlamlı azalma olmuştur (p=0,006). Gruplar arası değerlendirmede T. forsythia, P.gingivalis ve T.denticola için anlamlı bir farklılık oluşmamıştır (p>0,0167). Probiyotikler ve kefirin periodontitis tedavisinde klinik ve mikrobiyolojik olarak benzer sonuçlar verdiği izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this randomized controlled trial, it was aimed to evaluate the effect of probiotic (chewable tablet) and kefir consumption in the initial periodontal treatment of periodontitis patient on the change of oral microbiota and treatment. In this clinical trial, 36 systemically healthy volunteers who were diagnosed with periodontitis who were admitted to Gazi University Faculty of Dentistry, Department of Periodontology were included. Besides the inclusion criteria, the nutritional habits of the patients were evaluated by questionnaire. For diagnosis, plaque index, gingival index, bleeding on probing, probing pocket depth and clinical attachment level were examined. Patients were randomly divided into 3 groups; probiotic, kefir and control group. Following the periodontal diagnosis, clinical index records of the patients and subgingival microbial samples were obtained. The supragingival plaque sample was removed and the subgingival microbial dental plaque sample was gently taken with a sterile gracey curette. In the same session, periodontal initial treatment was started. According to the groups, they were involved simultaneously with the treatment, kefir group was advised to consume kefir as liquid once a day in 14 days; probiotics group was advised to consume as a chewable tablet once a day in 14 days; control group was advised without additional food supplements. Periodontal indexes were repeated in the 1st and 3rd months. Subgingival plaque samples were taken at baseline and at 3 months and DNA sequencing was performed for Tanneralla forsythia (T. forsythia), Porphyromonas gingivalis (P. gingivalis), and Treponema denticola (T. denticola). While significant differences were observed in all groups in intragroup comparisons regarding plaque index, gingival index, bleeding on probing, pocket probing depth and clinical attachment level (p0.0167). There was significant decrease in T. forsythia in all groups (p=0.006). Though the intergroup evaluation, there was no significant differences for T. forsythia, P. gingivalis and T.denticola (p>0.0167). Probiotics and kefir consumption have similar results in the treatment of periodontitis.