Effect of upstream and downstream sheet piles inclination on the seepage properties under hydraulics structures
Hidrolik yapılar altında yukarı ve aşağı levha eğiminin sızdırma özellikleri üzerine etkisi
  1. Tez No: 695458
  2. Yazar: SHAALAN AL-LUHAIBI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ GÜVEN, PROF. DR. RAAD IRZOOKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez, homojen bir zemin tabakasında yukarı ve aşağı yöndeki palplanş kullanımının, SEEP/W bilgisayar programı kullanılarak hidrolik yapının ucundaki sızıntı, yükselme basıncı ve çıkış eğimi üzerindeki etkisini incelemek için araştırılmıştır. Yazılım programına bağlı olarak, aşağıdaki parametrelerin her birinin üç farklı değeri ile testler gerçekleştirilmiştir: yukarı yönde palplanş uzunluğu, mansap palplanş uzunluğu, birinci ve ikinci palplanş için eğim açısı, yukarı yönde başlık ve ikisi arasındaki sabit mesafe. kağıt yığınları. Her test için hidrolik yapının ayak ucundaki sızıntı miktarı, çıkış eğimi ve kaldırma basıncı belirlendi. SPSS yazılımı kullanılarak, hidrolik yapının ucundaki sızıntı miktarını belirlemek için bu çalışmaların sonuçlarına dayalı olarak ampirik bir denklem geliştirilmiştir. Ayrıca, SEEP/W sonuçlarını ve önerilen denklemi fiziksel bir modelle doğrulayın. Doğrulama, hidrolik yapının ayak ucundaki boşaltma ve kaldırma basıncındaki farkın sırasıyla %4 ve %7'den az olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is investigated to study the effect of using upstream and downstream sheet pile in a homogeneous soil layer on seepage, uplift pressure, and exit gradient at the toe of a hydraulic structure using the computer program SEEP/W. Depending on the software program, tests were performed with three different values of each of the following parameters: upstream sheet pile length, downstream sheet pile length, angle of inclination for the first and second sheet piles, upstream head, and constant distance between the two sheet piles. The amount of seepage, exit gradient, and uplift pressure at the toe of the hydraulics structure were determined for each test. Using SPSS software, an empirical equation is developed based on the results of these runs to determine the quantity of seepage at the toe of the hydraulic structure. As well as, verify the SEEP/W results and the recommended equation with a physical model. The verification shows that the difference in discharge and uplift pressure at the toe of the hydraulic structure is less than 4% and 7%, respectively.