Türkiye'deki bazı Polygala L. (Polygalaceae) taksonlarının kromozom sayımı ve akış sitometri (FCM) teknikleri ile sitotaksonomisi
Cytotaxonomy of some turkish Polygala L. (Polygalaceace) taxa with chromosome counting and flow cytometry (FCM) techniques
- Tez No: 695459
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ASLAN DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, Polygala supina, P. anatolica, P. papilionacea, P. inexpectata, P. hohenackeriana, P. vulgaris, P. alpestris, P. peshmenii, P. turcica ve P. monspeliaca taksonlarının somatik kromozom sayıları ve 2C çekirdek DNA içerikleri belirlenmiştir. Örneklerin kromozom sayıları bakımından en düşük kromozom sayısına sahip takson P. alpestris (2n= 24), en yüksek kromozom sayısına sahip takson P. vulgaris (2n= 68, 2n= 70) olarak belirlenmiştir. Kromozom sayımı çalışmalarına göre (P. vulgaris) türünde 2n=4x=68 kromozom sayısı ile tetraploidi tespit edilmiştir. P. papilionacea (2n=42), P. inexpectata (2n=34), P. peshmenii (2n=34) ve P. turcica (2n=38) türlerinin kromozom sayıları ilk kez belirlenmiştir. P. alpestris, P. papilionacea, P. anatolica ve P. vulgaris taksonları somatik kromozom sayıları bakımından diğer taksonlardan ayrılmıştır. Akış sitometri çalışması bu türler için 24 farklı populasyon ve 66 farklı birey üzerinden gerçekleştirilmiştir. 2C çekirdek DNA içeriği en düşük takson 0,50 pg ile P. monspeliaca en yüksek takson 2,42 pg ile P. alpestris'dir. P. monspeliaca 0,50 pg değeri ile çekirdek DNA içeriği bakımından diğer tüm taksonlardan ayrılmıştır. Bu çalışma ile hem 3 Polygala türünde kromozom sayımı, 7 Polygala türünde 2C çekirdek DNA içeriği ilk kez belirlenmiş hem de bu değerler bakımından üzerinde çalıştığımız Polygala taksonlarından bazılarının birbirinden farklı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, somatic chromosome numbers and 2C nuclear DNA contents of some Polygala species which are Polygala supina, P. anatolica, P. papilionacea, P. inexpectata, P. hohenackeriana, P. vulgaris, P. alpestris, P. peshmenii, P. turcica and P. monspeliaca taxa were investigated. The taxon with the lowest chromosome number in terms of chromosome numbers of the specimens was determined as P. alpestris (2n= 24), and the taxon with the highest chromosome number was determined as P. vulgaris (2n= 68, 2n= 70). According to chromosome count studies, tetraploidy with 2n=4x=68 chromosome number was detected in P. vulgaris species. Chromosome numbers of P. papilionacea (2n=42), P. inexpectata (2n=34), P. peshmenii (2n=34) and P. turcica (2n=38) species were determined for the first time. P. alpestris, P. papilionacea, P. anatolica and P. vulgaris taxa differed from all other taxa in terms of somatic chromosome numbers. Flow cytometric analysis (or nuclear DNA content analysis) was carried out on 24 different populations and 66 different individuals for these species. Based on the results of flow cytometric analysis the lowest 2C nuclear DNA content (0.50 pg) was observed in P. monspeliaca while the highest 2C nuclear DNA content (2.42 pg) was observed in P. alpestris. P. monspeliaca was easily distinguished from other taxa as it had the most different nuclear DNA content. In this study, both the chromosome count in 3 Polygala species and the 2C nuclear DNA content in 7 Polygala species were determined for the first time and it was determined that some of the Polygala taxa we studied were different from each other in terms of these values.