Gelenekselden moderne sürdürülebilir mimari mekan üretimi: Bursa örneği
Sustainable architectural space production from tradition to modern: Bursa case
  1. Tez No: 695483
  2. Yazar: BÜŞRA CANBAKIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Mimarlık kalıcı kültürel değerler üretir. Kültürel miras insan varlığının en önemli kanıtıdır. İnsanoğlu var olduğundan beri barınma ihtiyacını karşılamak amacı ile doğal çevreyi yapılı çevre haline dönüştürerek kendisine mekanlar üretmiştir. Bu durum tarihsel süreç içerisinde farklılaşmış, gelişmiş ve günümüze kadar ulaşmıştır. Değişmeyen bir gerçek varsa o da insanın, var oluşundan bu yana mimari mekanlar üretmek için doğal çevreyi ve ekolojik değerleri değiştirme çabası içinde olduğu gerçeğidir. Aynı zamanda doğal çevrenin kendisine sunduğu yaşamsal değerleri de ürettiği mimari mekanlar içerisinde sağlamak gayretinde olduğu görülmektedir. İnsanoğlu, yaklaşık 10.000 yıl öncesinde yerleşik duruma geçip, tarıma dayalı bir yaşamsal düzene girmiştir. Bu sürecin başlangıcında, insanın doğal çevreye müdahalesi sadece orman alanlarının tarım amaçlı tahribatı şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Fakat zaman içerisinde, insanların doğal çevreye olumsuz etkileyecek derecede mimari mekan üretmesinde artış gözlenmektedir. Bir yandan da yaşamsal devamlılığını sağlamak için doğanın kendisine sunduğu yaşamsal kaynaklardan en iyi şekilde yararlanmak amacı ile de geçmişten günümüze sürekli olarak sürdürülebilir mimari mekanlar üretmektedir. Bu bağlamda, sürdürülebilir mimari mekan üretimi kavramı günümüzde son derece önem kazanmaktadır. Sürdürülebilir mekan üretimi için gereken parametrelerin gelenekselde de var olduğunu ve günümüz mimari mekan üretimine katkı sağlayabileceğini söylemek mümkündür. Bursa, geçmişten günümüze coğrafi konumu, doğal kaynakları ve önemli ticaret aksları üzerinde yer almaktadır. Bu nedenle tarihi, kültürel, sanatsal ve sürdürülebilirlik açısından değerli birçok geleneksel mimari esere ev sahipliği yaptığı için çalışmanın odağını oluşturmaktadır. Bu çalışmada, sürdürülebilir mekan üretimi Bursa örnekleri üzerinden incelenecek ve modern mimari mekan üretimine katkıları sorgulanacaktır.
Özet (Çeviri)
Architecture produces lasting cultural values. Cultural heritage is the most important evidence of human existence. Human beings have produced spaces by transforming the natural environment into a built environment to provide the need for shelter. This situation is differentiated, developed and reached to the present within the historical process. Mankind has been trying to change the natural environment and ecological values in order to produce architectural spaces. Besides, it is seen that the natural environment tries to provide the vital values where it presents to the architectural spaces it produces. Human beings have settled 10,000 years ago and entered a vital system based on agriculture. The intervention of man to the natural environment appears in the past only as a result of destruction of forest areas for agricultural purposes. However, due to the increasing production of architectural spaces, the damage to the environment has increased. In this context, the concept of sustainable architectural space production is gaining importance today. It is possible to say that the parameters required for sustainable space production also exist in the traditional and can contribute to today's architectural space production. Bursa has natural resources and important trade axes from past to present. For this reason, it is the focus of the study because it houses many traditional architectural works worthy of historical, cultural, artistic and sustainability. In this study, sustainable space production will be examined through Bursa samples.