Glutensiz ürünlerdeki ileri glikasyon ürünlerinin in vitro gastrointestinal sistemde biyoerişilebilirliklerinin incelenmesi
Investigation of in vitro gastrointestinal system bioaccessibility of advanced glycation products in gluten-free foods
  1. Tez No: 695484
  2. Yazar: YELİZ SERİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE AKBULUT, DOÇ. DR. MUSTAFA YAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada glutensiz ürünler ile bu ürünlerin kontrol gruplarının glioksal ve metilglioksal içeriklerinin saptanması ve in vitro gastointestinal sistemde biyoerişebilirliğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 44 glutensiz ve 31 glutenli (kontrol) toplam 75 ürünün sindirim öncesi ve sonrası glioksal ve metilglioksal değerleri HPLC cihazında analiz edilmiştir. Ayrıca sindirim öncesi en yüksek glioksal ve metilglioksal içeriğine sahip 5 glutensiz ürün (ekmek, bisküvi, kurabiye, kraker ve kahvaltılık gevrek) sağlıklı içecek alternatifleri ile (süt, taze nar suyu, %100 nar suyu, taze portakal suyu, %100 portakal suyu) eşleştirilerek, bu içeceklerin glutensiz besinlerdeki AGE içeriklerine etkisi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the glyoxal and methylglyoxal content of gluten-free products, and their gluten-containing variants (control products), and to examine their bioaccessibility in the in vitro gastrointestinal tract. For this purpose, glyoxal and methylglyoxal values of 44 gluten-free and 31 gluten-containing (control products) products were analyzed using HPLC before and after digestion. Additionally, 5 gluten-free products with the highest content of glyoxal and methylglyoxal before digestion (bread, biscuits, cookies, crackers, and breakfast cereals) were paired with healthy beverage alternatives (milk, fresh pomegranate juice, 100% pomegranate juice, fresh orange juice, 100% orange juice). The effects of these beverages on the glyoxal and methylglyoxal content of gluten-free foods were evaluated.