A blockchain-based tracking system for university donation
Üniversite bağışları için blokzincir tabanlı takip sistemi
- Tez No: 695493
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADIB HABBAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüzde, üniversite öğrencilerine öğrenim ücretleri veya diğer ihtiyaçları konularında yardımcı olmak için binlerce bağış işlemi yapılmaktadır. Bunlar yıllardır resmi olarak aracılar vasıtasıyla bağışçılardan öğrencilere ulaştırılmaktadır. Ancak son zamanlarda bağış işlemlerinde keskin bir düşüş fark edildiği gözlemlenmiştir. Bunu sebebi incelendiğinde bağışçılar ve aracılar arasındaki güvenin azalmasının bir sonucu olarak, özellikle şeffaflığın büyük ölçüde yokluğu neticesinde meydana geldiği görülmektedir. Bu nedenle, zayıf şeffaflık ve bağışların hedeflenen alıcılara ulaşması konusundaki güven kaybının neden olduğu sorunları çözmek için, blok zincir teknolojisinin kullanılması, merkezi olmayan bir takip sistemine dayalı ve tam şeffaflık gibi ideal bir blok zincir bağış sistemi probleme çözüm olabilir. Burada bağışçının, bağışlarına ulaşma adımlarını ve bağışların yararlanıcılarına ne zaman ulaştığını tam olarak bilmesi güven ve şeffaflığın sağlanması için önemli bir adımdır. Bu araştırma, bağış sürecinde şeffaflık ve izlenebilirliği sağlamak için blok zinciri teknolojisini kullanan üniversite öğrencileri için bir bağış modeli tasarlamayı ve geliştirmesi amaçlamaktadır. Bağışçı, aralarında bir aracı bulunmadan doğrudan öğrenciye bağış talebinde bulunabilir. Bu model, bağışçının öğrenciye paranın ulaşma sürecini doğrudan takip edebilmesi hem şeffaflığı hem de bağışları takip etmeyi mümkün hale getirmektedir. Önerilen modelde elde edilen sonuçlar literatürden benzer modeller ile kıyaslaması yapılarak modelimizin başarısı ve şeffaflığı kontrol ederek test edilmiştir. Son olarak, performans değerlendirmesinde, bu süreçte kullanılan akıllı sözleşmenin özelliklerine ve verinin boyutuna bağlı olarak işlemin bağış sürecini uygulaması için zamana ihtiyacı olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle akıllı sözleşmenin özellikleri ne kadar karmaşıksa, işlemin bağış sürecini gerçekleştirmek için o oranda zamana ihtiyaç vardır. Bu süreç daha uzun sürebilir ve bunun tersi de geçerli olabilmektedir. Bu çalışmada hazırlanan bağış platformu, bağışçının görevi tam bir güven ve garanti ile yerine getirmesini sağlayan şeffaflık ve hassas izleme ile yapıldığı ana hedeflerini tam olarak yerine getirdiği ortaya konuşmuştur.
Özet (Çeviri)
Daily, thousands of donation transactions are submitted to undergraduate students to help them with tuition fees or student supplies, and over the decades, these transactions were formally carried out from donors to students through intermediaries, but recently a sharp decline in donation operations was noticed because of a decrease of trust between donors and intermediaries, especially after the huge lack of transparency. Hence, the use of blockchain technology to solve the problems caused by poor transparency and loss of confidence in the arrival of donations to the intended recipients was an ideal solution because of being based on a decentralized tracking system and providing full transparency, hence allowing the donor to be fully aware of the steps for reaching his donations and when they reach their beneficiaries. This research aims to design and develop a donation model for university students using blockchain technology to ensure transparency and traceability in the donation process. which the donor can directly submit a donation request to the student without the presence of an intermediary between them. This model achieves both transparency and tracking donations where the donor can directly track the process of reaching money to the student. The proposed model was tested validated using comparing the results with a previous working paper and checking transparency. Finally, it turns out through performance evaluation that the transaction needs time to implement the donation process depending on the characteristics of the smart contract used in the process and the size of the data, so, the more complex the characteristics of the smart contract, the longer the process takes, and vice versa. In addition, the platform officially achieved the main objective of achieving transparency and precise tracking, which enabled the donor to carry out the task with full confidence and guarantee.