A comparative analysis of selected biology textbooks used in Turkey, focusing on genetics chapters and their inclusion of nature of science
Türkiye'de kullanılan seçilmiş biyoloji kitaplarının genetik üniteleri ve bilimin doğa'sına odaklanan karşılaştırılmalı bir inceleme
  1. Tez No: 695505
  2. Yazar: ZEYNEP BOYACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JENNIE FARBER LANE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Ders kitapları dünya genelinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bazı öğretmenler ders kitaplarını öğretim programı olarak düşünerek ders planlarını kullandıkları ders kitaplarına göre hazırlamaktadır. Dolayısıyla ders kitapları öğretmenlerin ve öğrencilerin ihtiyaçlarına tam olarak uymalıdır. Bu çalışma, Türk sınıflarında kullanılan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Uluslararası Bakalorya Diploma Programı (UBDP) Biyoloji ders kitaplarındaki genetik ile ilgili ünitelerin karşılaştırılmasını amaçlamaktadır. Ders kitapları Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı'nın (TTKB) yayınladığı kriterlere göre incelenmiştir. Ayrıca, ders kitapları ile verilen çevrim içi materyaller ve Bilimin Doğası bölümleri de araştırılmıştır. Genetik ile ilgili ünitelerin analizi yapılırken veri toplama yöntemi olarak nitel içerik incelemesi kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre bütün kitaplar kriterlere genel olarak uyum sağlasa da bazı tutarsızlıklar olduğu gözlemlenmiştir. İki UBDP kitabında da bilimsel hatalar vardır. Aynı şekilde, MEB kitaplarının çevrim içi materyallerinde de hatalar tespit edilmiştir. Son olarak Bilimin Doğası'nın nasıl verildiği incelenirken uyarlanmış edilmiş bir teorik çerçeve kullanılmıştır. Sonuç olarak, hiçbir kitap önerilen kritere tam olarak uygun değildir. Bu nedenle öğretmenler ve öğrenciler ders
Özet (Çeviri)
Textbooks are used widely in classrooms all around the world. Some teachers treat their textbooks as the curriculum and plan their entire teaching according to the textbook. Hence, textbooks should meet the teaching needs of the teachers, while at the same time meeting the learning needs of students. This study aims to compare the genetics-related chapters of four selected biology textbooks widely used in Turkish classrooms: two used by the Ministry of Education (MoNE) and two used for the International Baccalaureate Diploma Programme (IBDP). The textbooks were evaluated according to the criteria published by Turkish Board of Education (TTKB). In addition, the online materials provided with the textbooks and introduction of Nature of Science (NoS) in these textbooks were investigated. The analysis was done on genetics-related chapters, using qualitative content analysis for data collection. The findings of the study showed that all four of the textbooks generally complied with the criteria, however there were some discrepancies. There were some scientific mistakes in both IBDP textbooks. Similarly, there were mistakes in the online materials provided by MoNE textbooks. Finally, the introduction of NoS was analyzed using a modified framework. The findings showed that none of the textbooks had balanced representation of NoS. Overall, none of the textbooks fully complied with the criteria. Thus, teachers and students should be mindful of the findings of this study when using these textbooks for their teaching and learning.