Kronik hepatit B enfeksiyonunda interferon tedavisinin etkinliği
  1. Tez No: 69554
  2. Yazar: ÖZLEM KANDEMİR (ERDURAK)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SALİH ZEKİ AKSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Çalışmamızda kronik hepatit B infeksiyonu tedavisinde 4.5 mü/gün 5 gün/hafta ve 6 ay süreyle verilen interferon alfa-2a'nin etkinliği ve tolere edilebilirliği araştırıldı. Bu amaçla HBVDNA'sı pozitif 21 'i erkek, 9'u kadın 30 hasta çalışmaya alındı. Bu hastaların 19'u (%63) HBeAg (+), 9'u (%30) anti Hbe (+), 2'si (%7) HBeAg ve anti Hbe (-) idi. Yaş ortalaması 31.7±8.57 (21-55) olan hastalar, tedaviden sonra 6 ay süreyle takip edildiler. Tedavi sonrası HBVDNA kaybı 24 (%80) hastada görülürken, takip dönemi sonunda 3 hastada HBVDNA tekrar pozitifleşti ve tedaviye yanıt veren hasta sayısı 21 'e (%70) düştü. Sadece bir hastada (%5) HBsAg kaybı ve antiHBs'ye serokonversiyon görüldü. HBeAg(+) hastaların 9'unda (%47) HBVDNA ve HBeAg birlikte kayboldu, 5 'inde isc(%26) sadece HBVDNA kayboldu. Altı vakada (%31) HBeAg kaybı ve antiHBe serokonversiyonu oldu. Anti Hbe (+) 9 hastanın tedavi sonunda 8'inde (%89) HBVDNA negatifleşti, birinde (+) kaldı. Ancak HBVDNA'sı negatifleşenlerden birinde takip esnasında tekrar HBVDNA pozitifleşti. HBeAg ve Anti Hbe (-) olan hastaların tedavi sonunda HBVDNA' lan negatifleşti. Düşük HBVDNA seviyelerinin tedaviye yanıtı olumlu yönde etkilediği görüldü (p< 0.0002).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study interferon a2a was used at a dose of 4,5 MU, 5 days a week for 6 months for treatment of chronic HBV infections. Study comprise 21 male and 9 female (totally 30) patients with HBVDNA positivity. There were 19 patient with HBeAg positive, 9 with antiHBe positive, 2 with HBeAg and anti HBe negative. Mean age of the study group was 31.7±8.57 (21-55). Patients were followed up for 6 monts after therapy. HBVDNA disappeared in 24 patients (80%) succesfuly at the end of treatment. But it was reappeared in 3 patient during follow up. So the exact number of response became 21(70%) in all. Fortunately, anti HBs seroconversation appeared in one patient. Nine of HBeAg positive patients (9/19) became negative with HBVDNA disappearance. HBVDNA became negative in another 5 HBeAg positive patients. Anti HBe seroconversation became in 6 patients. HBVDNA was disappeared in 8 of 9 anti HBe positive cases. Unfortunately, HBVDNA became positive (relaps) one of these patients during follow up. Also HBVDNA disappeared in 2 of HBeAg and anti HBe negative patients.