Farklı et türleri ile birlikte verilen salata ve içeceklerin glikasyon ve lipit oksidasyon ürünlerine etkisinin in vitro gastrointestinal sistem simülasyonu ile incelenmesi
Investigation of the effects of salad and drinks given with different types of meat on glycation and lipid oxidation products by the in vitro gastrointestinal system simulation
  1. Tez No: 695549
  2. Yazar: GÜLEREN SABUNCULAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE AKBULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bitkisel polifenollerin, glikasyon ve lipit oksidasyon ürünlerinin oluşumunu önleme potansiyeli vardır. Bu araştırma, farklı et türleri ile tüketilen salata ve içeceklerin in vitro sindirim sisteminde malondialdehit, glioksal ve metilglioksal seviyelerine etkisini incelemek amacıyla, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi AR-GE Laboratuvarında Şubat 2021'de yapılmıştır. Araştırmada et türü olarak; dana kontrfile, dana but, tavuk göğüs eti, tavuk derili but, hindi göğüs eti, levrek, içecek olarak; taze sıkılmış portakal suyu, %100 üzüm suyu, kırmızı şarap, hardaliye, şalgam, taze sıkılmış nar suyu, ayran, kola ve salata olarak; çoban salata, kırmızılahana salata, Akdeniz salata kullanılmıştır. Etler, elektrikli ızgarada pişirilmiş ve in-vitro sindirime tabi tutulmuştur, sindirim sonrası malondialdehit, glioksal ve metilglioksal analizi HPLC ile yapılmıştır. Tüm et türlerinde sindirim sonrası malondialdehit, glioksal ve metilglioksal seviyeleri sindirim öncesine göre sırasıyla %51,8-832,7; %405,2-1273,6 ve %63,3-1062,5 daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Plant polyphenols have the potential to inhibit the formation of glycation and lipid oxidation products. This research aimed to study the effect of the salads and drinks given with different types of meat on the malondialdehyde, glyoxal and methylglyoxal levels by the in-vitro digestive system; the research was carried out at Istanbul Sabahattin Zaim University, in the R and D Laboratory in February 2021. The type of meat used during the research were veal steak, veal round, chicken breast, chicken leg with skin, turkey breast and sea bass. Drinks were freshly squeezed orange juice, 100% grape juice, red wine, hardaliye, salgam (fermented turnip juice), freshly squeezed pomegranate juice, ayran (yogurt drink) and cola. Salads included coban, red cabbage salad and Mediterranean salad. The meat was cooked on an electric grill and subjected to in-vitro digestive system, after digestion an analysis of the malondialdehyde, glyoxal and methylglyoxal levels were calculated using HPLC. In all types of meat, the malondialdehyde, glyoxal and methylglyoxal levels were found to be higher post digestion in comparision to pre-digestion; respectively 51.8% to 832.7%; 405.2% to 1273.6% and 63.3% to 1062.5%.