Bireysel iş hukukunda uçucu personel
Flight personnel in individual labor law
- Tez No: 695555
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDEF KOÇ TANGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
4857 sayılı İş Kanunu kapsamını ilk maddesinde belirlerken dördüncü maddede sayılan işlerde çalışanları kapsam dışı bırakmıştır. İş Kanunu m. 4/1/a'ya göre“deniz ve hava taşıma işlerinde çalışanlar”söz konusu kanunun kapsamı dışında kalmaktadır. Ancak aynı maddenin ikinci fıkrası istisnanın istisnasını belirtmiştir. Buna göre hava taşıma işlerinde çalışmakla birlikte, yaptığı iş yer hizmetlerine dahil olan işçiler İş Kanunu kapsamında kalmaya devam edecektir. Hava ve deniz taşıma işlerinde çalışanların iş kanunlarının kapsamından çıkarılması, 1936 tarihli ve 3008 sayılı İş Kanununa kadar dayanmaktadır. Özel bir kanun ile düzenlenmesi gerektiğinden kapsam dışı bırakılan bu alanda günümüze kadar herhangi bir kanuni düzenleme yapılamamıştır. 2017 yılında TBMM'ye Hava İş Kanunu Tasarısı sunulmuştur ama söz konusu tasarı henüz kanunlaşmamıştır.
Özet (Çeviri)
While Labour Law Nr. 4857 determined its scope in the first article, it excluded the employees in the jobs listed in the fourth article. According to Article 4/1/a of the Labour Law,“employees in the sea and air transport”are excluded from the scope of the said law. However, the second paragraph of the same article stated the exception to the exception. Accordingly, the workers who are included in the workplace services, together with working in air transport works, will remain within the scope of the Labour Act. The exclusion of those working in air and maritime transport from the scope of labour laws dates back to the Labour Law dated 1936 and Nr. 3008. No legal regulation has been made in this area until today, which has been excluded from the scope because it needs to be regulated by a special law. In 2017, an Air Labour Law Draft was submitted to the Grand National Assembly of Turkey, but the draft has not been enacted yet.