Kadına özgü yönüyle kısmi çalışma
Part time work in view point of women
  1. Tez No: 89420
  2. Yazar: SOLMAZ AKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET KADINA ÖZGÜ YÖNÜYLE KISMİ ÇALIŞMA Kısmi çalışma, çoğunluğu itibarıyla kadın işçilere yönelik olması nedeniyle, toplumsal yapıda kadın sorununu doğrudan ilgilendirir. Gerçekten ev içinde kadının, karşılıksız ev işlerini gören bir kişi görünümünden kurtarılması, onun çalışma yaşamına atılmasına bağlıdır. Evli kadının çalışma yaşamına katılmasına engel oluşturan bağların en önemlisi çocuğuna bakma yükümlülüğüdür. Ücretli ebeveyn izniyle, üç yaşına kadar, annenin çocuğunu kendisinin yetiştirmesi sağlanarak, anaokulu gibi okulöncesi eğitim kurumlarının nitelik ve niceliklerinin arttırılması ile kadını evden ve ev içindeki çocuk bağımlılığından ayrılmasını sağlayacak yollardan birisi ise, onun kişisel durumuna uyacak olan kısmi çalışmanın kabulüdür. Tezimin amacı da kısmi çalışmayı, kadına özgü yönüyle incelemektir. Dolayısıyla önce Kadın konusuna öncelik vererek; Birinci Bölümde kadının toplum içindeki yeri, ekonomi ve çalışma hayatındaki konumu ile birlikte, kadın işgücünün ve istihdamının özellikleri belirtilip, kadının çalışma yaşamında korunması ve ayrımcılığın önlenmesi incelenip, iş yaşamındaki sorunlarına değinilmiştir. İkinci Bölümde İş Hukukunda esneklik arayışının, çalışma sürelerini nasıl kısmi çalışmaya taşıdığını, unsurları, biçimleri ve özel şekilleriyle kısmi çalışmanın tanıtımına ayrılmıştır. Üçüncü Bölümde ise kısmi çalışmanın kapsamı genişletilmiş, boyutu, nedenleri, talepleri, demografik özellikleri ve sosyal tarafların görüşlerine yer verilmiştir. Kısmi süreli çalışmanın hukuki biçimi; Dördüncü Bölümde bireysel iş hukuku açısından, Beşinci Bölümde de kollektif iş hukuku yönlerinden incelenmiştir. Altıncı Bölümde gerçekleştirilen Ankette Bankacılık, Tekstil, Sağlık ve Turizm sektörlerinde çalışan kadınların Part-Time çalışmaya yaklaşımları araştırılmış, ankete verilen cevaplar analiz edilerek, Part- Time' a Evet diyen kadınların sekiz tablo halinde profilleri çıkartılmıştır. Her tablonun sonundaki tesbitlerle“Kısmi Çalışmanın Kadına Özgü Yönü”sonuca bağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY PART TIME WORK IN VIEW POINT OF WOMEN Part time work, since is usually regarding toward female workers then is directly related with the woman case in social structure. Indeed, releasing woman from seeming to take care of household works for nothing, depends on that she involves in business life. The most important bond being an avoidance that stops her from involving in business life is her childcare responsibility. Providing her with the waged maternity leave to take care of her child until getting three years old and enhancing the quality and quantity of the pre-school institutions such as kindergartens which shall be one of the ways to release the woman from household and from dependence with childcare responsibility is the acceptance of part time work which shall comply with her personal situation. The purpose of my thesis is to review the part time work with its typical woman kind aspect. Thus, priority is given to the woman case, the place of woman in society, her position in economy and business life together with the properties of woman labour and her employment are specified in section one, and protection of woman and avoidance of discrimination in business life are reviewed and woman problems are stated. The section two instead, is reserved for the introduction of that how flexibility researchs carried working times toward part time work, its elements, formations and special conditions. And in the section three, the range of the part time work was extended, and its size, reasons, demands, demographic features, and the comments of social parties are placed. The legal form of the continous part time work is reviewed in view of individual business law in section four, and in view of collective business law in section five. Approaching part time work of the women who are working with the sectors such as banking, textile, healthcare services and tourism is investigated with the questionnaire that is developed in section six and as analyzing the responds to questionnaire, the profiles of the women who say YES for the part time work, are issued in eight tables.“Part time work in view point of women”is concluded by findings at the end of each table.