Suriyeli ve Türkiyeli kadınlar açısından toplumsal cinsiyet eşitsizliği: Hatay'da Suriyeli mülteci kadınlar örneği
Gender inequality in terms of Syrian and Turkish women: The case of Syrian refugee women in Hatay
- Tez No: 695586
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZERRİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Toplumsal cinsiyet eşitsizliği toplumlarda görülen kadın erkek arası rol ve davranış farklılıklarına işaret etmektedir. Toplumlar cinsiyet temelinde kadın ve erkeği ayırarak farklı alan ve statüde (birincil, ikincil) eşitsiz konumlamaktadır. İkincil konumda gösterilen kadın biyolojik yapısı ve buna atfedilen anlamlar üzerinden ev içi alana uygun görülerek ev dışı alanlarda geride veya dışarıda bırakılmaktadır. Benzer şekilde, kadın cinsel yönden görünür kılınarak sosyal kısıtlamalar, şiddet, taciz, tecavüz vb. olaylarla yüz yüze bırakılmaktadır. Bu bağlamda özellikle çatışma ve zorunlu göç gibi travmatik bir olguda kadınlar bu eşitsizliklere daha fazla maruz kalmaktadır. Kadın zorlu şartlarda kendini korumak, tehdit ve tehlikeler karşısında korunmak amacıyla gönüllü veya mecburen eşitsizlikleri kabul edebilmektedir. Bunlardan baskı, sınırlama, kısıtlama, cinsel yönden gelen tehlikeler, erken yaşta evlilikler ve çokeşli evlilikler toplumsal cinsiyet temelli eşitsizliklerdendir. Bu doğrultuda çalışmanın amacı, toplumlarda var olan cinsiyetler arası eşitsizlikleri, Suriyeli mülteci kadınların göç öncesi, çatışma ortamı, göç süreci ve gelinen yerde yaşadıkları deneyimleri temelinde ve Türkiyeli kadınların konuya dair görüş ve ifadeleri doğrultusunda toplumsal cinsiyet perspektifinden ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Gender inequality points to the differences in roles and behaviors between men and women in societies. Societies, by dividing men and women on the basis of gender, position them unequally in different fields and status (primary, secondary). The woman, who is shown in the secondary position, is seen as suitable for the domestic space based on her biological structure and the meanings attributed to it, and is left behind or excluded from non-domestic spaces. At the same time, as making women sexually visible, they confronts social restrictions, violence, harassment, rape, etc. Correlatively, women are more exposed to these inequalities, especially in a traumatic phenomenon such as conflict and forced migration. Women can accept inequalities voluntarily or compulsorily in order to protect themselves under difficult conditions and to be protected against threats and dangers. Among those inequalities, oppression, limitation, restriction, sexual dangers, early marriages and polygamous marriages are gender-based inequalities. Accordingly, the aim of the study is to propound the inequalities between the genders in societies through a gender perspective, on the basis of the experiences of Syrian refugee women before migration, during the conflict environment, the migration process and the place they came from in accordance with the views and expressions of Turkish women on the subject.